Osmaniye’de 58 Günce Sma Hastası Eslem Bebek Müzaheret Bekliyor

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de 18 günlük iken SMA teşhisi konulan 58 günce Eslem çağa, sınırlı dışında otama olabilmek amacıyla hayırseverlerden müzaheret bekliyor. Geniş tedavisi amacıyla lüzumlu olan parayı bulma imkanlarının olmadığını söyleyen cet Yunus Emre Torun, ” Dubai’den teklifimizi aldık. Dubai’nin bize söylediği öneri 1,8 milyon euro, yani Türkiye Cumhuriyeti parasıyla 33 milyon liralık. Bizim bunu familya kendisine istikbal durumumuz yok” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 18 günlük iken SMA teşhisi konulan 58 günlük Eslem Asya Torun’un ailesi, jen tedavisi için lüzumlu olan 33 milyon TL’yi nail olmak amacıyla hayırseverlerden müzaheret bekliyor.

“SİZLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Gen tedavisi için lüzumlu olan parayı bulma imkanlarının olmadığını anlatım eden baba Yunus Emre Torun, şunları söyledi:

“Kızımız Eslem Asya Torun 18 günlükken SMA Tip-1 tanısı kondu, şu zaman 58’inci gündeyiz. Türkiye’deki reçete üzere başvurumuzu yaptık, sıkı dışında getirilen ilaçlar bölümünde olduğu üzere şu an kargo konfirmasyon aşamasında. Kısaca 30-35 gündür bekliyoruz. Hemen Türkiye’nin karşıladığı merhem için müracaat yaptık, onu ahiz sürecindeyiz inşallah. Türkiye’deki derman takkadak hastalığı gelişmemiş süreliğine yavaşlatabiliyor. Ne kadar erken alırsak o büyüklüğünde yararlı ama bu yeterli ayrımsız derman değil. Dubai’deki tıpkı hastanede, İngiltere’de olan Zolgensma ilacını almamız gerekiyor. Onun amacıyla valiliğe referans yaptık. Dubai’den teklifimizi aldık. Dubai’nin bize söylediği teklif 1,8 milyon euro, yani Türkiye Cumhuriyeti parasıyla 33 milyon teklik. Bizim bunu eş adına karşılama durumumuz yok. Bebeğimin aynı dakika ilk kötüye gitmemesi için bu ilacı almamız gerekiyor, sizlerden müzaheret bekliyoruz.”

“BİRÇOK HİSSİNİ KAYBETTİ”

Temel Gidiş Torun ise “Bebeğim 18 günlükken SMA Kalem-1 tanısı aldı. Şu dakika 58 günlük ve bir nice hissini kaybetti. Çor git gide ilerliyor. Türkiye’deki reçete hastalığı yavaşlatıyor amma bizim dar dışındaki Zolgensma denen gen tedavisi ilacına ihtiyacımız var. Bunun üzere hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Bize hastanenin verdiği bedel 33 milyon TL. Bunu bizim ev kendisine karşılama olanağımız namevcut. Sizlerden bindi bekliyoruz. Yardımlarınızı bizden esirgemeyin” dedi.Share: