Osmaniye’deki balık ölümlerinin sudaki oksijenin düşmesinden kaynaklandığı öngörülüyor

Osmaniye Tarım ve Orman Müdürlüğü, Karaçay Deresi’ndeki balık ölümlerinin, ansızın ısı değişiklikleri ve mevsimsel adına sıcaklıkların artmasından dolayı sudaki oksijen miktarının enstantane düşmesinden kaynaklandığının hesap pusulası edildiğini bildirdi.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Toprakkale kaymakamlık sınırları içindeki Karaçay Deresi’nde balık ölümleri görülmesi üzerine başlatılan incelemenin tamamlandığı belirtildi.

Su ve ölmüş balıklardan alınan numunelerin Ekincilik ve Orman Bakanlığı laboratuvarında incelendiğine meydan sunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Laboratuvar sonuçlarına bakarak geberik balık numunelerinde her zehirlenme emaresine rastlanılmamış olup su numunesi birlikte balıkların dirim alanı açısından normal değerlerde çıkmıştır. Tanıdık balık ölümlerinin dangadak ısı değişiklikleri ve mevsimlik yerine sıcaklıkların artmasından etraf sudaki müvellidülhumuza miktarının müdrike düşmesinden gerçekleştiği hesap pusulası edilmektedir. 19 Eylül’dahi İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz su ürünleri mühendisi, Jandarma Alay Komutanlığı HAYDİ timi ve Toprakkale İlçe Güvenlik Müdürlüğünün gelişigüzel yapmış oldukları denetimde balık ölümlerine sebep olacak seçme olumsuzluğa rastlanılmamıştır.”

Osmaniye’nin Toprakkale ilçe sınırları içindeki Karaçay Deresi’nde 17 Eylül’dahi balık ölümleri görülmesi üstüne, vatandaşlar durumu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne bildirmişti. Bölgeye gönderme edilen ekiplerce, akarsu ve ölü balıklardan alınan numuneler, incelenmek üzere laboratuvara göndermişti.



Share: