Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da korida festivali düzenlendi

Bursa’nın şiddetli ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da korida festivali düzenlendi.

Bursa şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın cenup eteklerinde kâin tahminî 500 dönümlük çayırlık alana erbap 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü planlı Bursa Keles Kocayayla Kele Güreşleri Türkiye Ülfet Şampiyonası’na aile sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu yıl festivale ilk defa Keles’ten birlikte benzeri boğa katıldı.

Festival kapsamında düzenlenen müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona kadar mütebeddil boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların ardından kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin liralık ortada mütebeddil dünyalık ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp ilk kânun geçirdiği festival, boğa güreşini sevenlerden okkalı ilişki gördü.

Festivalin organizatörü Becerikli Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve her nev asayiş önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize destek veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, ayrıca müzahir olan iş insanı İsmet Çevik, Iyi Çevrimli ve Misyon Yıldız ilkin atılmak için sponsorlarımıza teşekkürname ediyoruz. Halkımızın ağır sıklet ilgisi bizi bahtiyar etti. Bu sene çok fırtınalı geçen müsabakalar oldu. Efsanevi sahiplerimiz birlikte o kadar kez geldiler güreşler üzere. Herkes üzere eğlenceli ve bol fırtınalı bir festival oldu.”Share: