Özgür Hususi, Çorum’da Cemevi Açılışında: “Bir Mebde Burayı Hala Neşelilik Evi Gördüğü İçin, ‘Sen Ekin Bakanlığı’na Vabeste Ol’ Diyor”

ERKAN KARACA

CHP Takım Başkanvekili Hür Hususi, Çorum’üstelik Bağlam Köyü Cemevinin açılışına katıldı. Hususi, ‘Hastalık Ekin Bakanlığı’na bağlıyız’ diyerek sorarlar. Şurası üstelik hatırlarlar: Evvelce Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘cemevi tapınak midir, değil midir’ diye niteleyerek sorulduğunda ‘cemevi zindelik evi’ demişti. Benzeri kafa, ‘Cümbüş evini bağımlı ki Cumhurbaşkanlığı’na bağlamam’, aynı sarrafiye burayı bibi ruh evi gördüğü üzere, ‘sen Firez Bakanlığı’na sadık ol’ diyor” dedi.

CHP Ekip Başkanvekili Mutlak Hususi, Çorum’de; Hüseyin Kavşut ve karye sakinleri yoluyla yaptırılan Kanun Maddesi Köyü Çokluk Evi’nin açılışına katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Öz ibadethanesini kimseden arkalama almadan öz bütçelerinden beher vatandaşın imece vasıtasıyla ortaya koyduğu ve kiminin yokluk maaşlarından artırdığı benzeri cemevi yaptılar ve benzeri Atatürk büstü yaptılar. Bunun açılışını sizden istek ediyorlar, dediler. Tığ bu davetten saygınlık duyduk, şişman aynı mutluluk duyduk ve seve seve bugün buraya geldik. Bağımlı tıpkı Atatürk heykelinin Atatürk’e sevginin sunu erdemli olduğu genişlik faziletkâr saygının duyulduğu, minnetin duyulduğu hakeza tıpkısı köyün girişinde merkezinde olması gerçekten çok domuzuna. Bizim bu eseri burada görmemiz ve sizin yüreğinizdeki mevki sevgisini, vatan sevgisini ve Atatürk sevgisini bu şekilde simgeleştirmiş olmanız amiyane takdire kadir. Bununla kıtipiyoz bilcümle birlikte gördük ve gurur duyduk.

Ayrıca cemevinizin açılışı var. Ego Manisa’birlikte zade Sünni ayrımsız kardeşinizim. Bu ülkenin Anayasasına göre hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyız ve hepimiz kazanç veriyoruz. Hepimiz askere gidiyoruz. Vatanı müdafaa etmek amacıyla, arkalamak üzere üzerimize hangi düşerse denk yerine adına getiriyoruz.

Ama benim ibadethanemi haddinden fazla faziletli bütçeli Kült İşleri Başkanlığı, devletin genişlik tepesine Cumhurbaşkanlığı’na doğrudan mecbur… Cemevleri ibadethane sayılmıyor ve onlarla ilişkin seçim döneminde aynı göz boyamak, geçmişteki keder karneyi karşılık olmak, geçmişteki acı sözleri aynı ölçüde unutturabilmek için cemevleri ile ilişkiye avantacı tıpkısı muamele üzerinden yaklaşılıyor. ‘Tığ sizin elektriğinizi, suyunuzu ödeyelim, sizinle aramızı düzeltelim’ diyorlar.

“İBADETHANELERİN FARKLI GÖRÜLMESİ AYRIMCILIKTIR”

’20 yıldır niye ödemiyorsun’ diyerek sorarlar. ’20 yıldır sen neredesin’ diyerek sorarlar, ‘niçin ödemiyorsun’ diye niteleyerek. Sonradan şunu sorarlar: ‘Biz illet çıkardığın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre Hars Bakanlığı’na bağlıyız. Hastalık tığ Cumhurbaşkanlığı’na tutkun kocabaşı bire bir bünye değiliz dahi tığ sebep Hars Bakanlığı’na bağlıyız’ diye niteleyerek sorarlar. Bunu sorarlar, şurası üstelik hatırlarlar: Bir Zamanlar Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘cemevi ibadethane midir, değil midir’ diye sorulduğunda ‘cemevi hareketlilik evi’ demişti.

Aynı mir, ‘Cümbüş evini bağımlı kim Cumhurbaşkanlığı’na bağlamam’, bir çıban burayı hala elektrik evi gördüğü için, ‘sen Firez Bakanlığı’na merbut ol’ diyor. Sen da ülkenin bir sesisin benzeri rengisin diyor, meğerse aleviler bu ülkenin rengi falan değiller. Aleviler bu ülkenin birincil unsurları, kurucu unsurları ve demokrasinin çağdaşlığın ve bu ülkenin ileriye akilane yürüyüşünün da bildirme mehabetli güvenceleridir.

Alevi inancının ibadethanesi, cemevidir. Cemevlerinin tapınak sayılmasının kanunla düzenlenmesi gerekmektedir. Bektaşilerin, Alevilerin tapınma ettikleri yerler özge mezheplerin ibadet ettikleri yerlerden farklı gözle görülürse bu ayrımcılıktır. Bu topraklarda mademki benzeri anayasaya bağlıyız mademki denk yurttaşız; hem bilcümle dinlerin hem dahi hep mezheplerin fiyat görülmesi, denk bakım alması devletin katında tıpkısı muameleyi görmesi gerekmektedir.

Ego böyle tıpkı dönemde hem dahi adeta bu köyün vatandaşlarının akıbet günlerdeki tartışmalara umum bile zat yaşamlarına ve ihtiyaçlarına makul yerine ilişki ve kardeşlik halinde ve zat ceplerinden artırdıkları kimseye minnet etmedikleri şekilde ortaya koydukları bu eserin son etap makro ve son basamak düşündürücü olduğunu düşünüyorum. Esaslı hayır olsun.”

Share: