Pamukova’da ayva üreticileri faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, faziletkâr rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne çıkan ilçenin yeryüzü yüce sağlık kaynakları arasında meydan kayran coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonraları paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek üzere soğuk albeni depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, çöz piyasanın yanında Rusya ile birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’da yetiştirilen ayvanın, bölgenin yer yapısı ve abuhava şartları dolayısıyla çokça nitelikli olduğunu söyledi.

Ayvanın rağbet gören tıpkısı ürün olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta etki çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u dış satım Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini de çöz piyasada tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu sene verimden kıvançlı olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu sene üreticimiz kalite ve verimden çokça kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 titrem aldığımız bahçelerden genellikle bu sene 4 titrem civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve kalite namına süfli bu yıl memnunuz ama denk yerine maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu üstelik çiftçimizi kıygın etmekte. 13 bin dekar üstünde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin ton rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının geçen yılla bir olduğunu rapor fail Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 liralık aralığında, tacir dalında çekicilik yapıyor amma bunun maliyeti elhak 5-6 lira.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Talih dahi 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu yıl rekolte ve ayva kalitemiz pir. Sabık yıla bakarak pazarlamada biraz sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde umumi yerine üreticiler ürünü zat imkanlarıyla deposuna alıyor. Kış meyvesi olduğu için şu an bunaltıcı bir tüketim bulunmayan. İnşallah gür olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha ayrımlı”

İlçede göveri ve yemiş tüccarlığı işleyen İsa Gürel ise ayvanın iç piyasada Trabzon, Rize, Kalaba, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul gibi illere, sınırlı dışında ise ağırlıklı kendisine Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin değme yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması henüz değişik. Bu bölgenin ayvası onun üzere çokça tercih ediliyor.” dedi.

Share: