Pazarlarda limon bahçesi dönemi başlıyor… Kışlık meyveler pazara inmeye başladı

Pazarlarda limonluk dönemi başlıyor… Kışlık meyveler pazara inmeye başladı

DÜZCE – Yaz aylarında tarlalardan tezgahlara mevrut mahsulat adım adım seraya dönmeye başladı. Kışlık göveri ve meyveler pazara inmeye önceden, fiyatlar marketlere göre 3 ila 7 liralık ortada henüz uygun.

Kış aylarının göveri ve meyveleri tezgahlara inmeye başladı. Yaz aylarında hele tarla ürünlerinin çoğalması ve çöz piyasaya tonlarca ürünün girmesi pazarlarda ki fiyatlara yansımıştı. Ancak kış aylarına girilmesi ile birlikte yazdan kışa intikal süreci pazarlarda başladı. Camekân ürünleri üstelik tezgahlara girmeye başladı. 15-20 günce proses içerisinde bildirme ve arzu dengesinin kurulacağını dile getiren Düzce Göveri ve Balıkçılar Odası Başkanı İslam Batuhan Yangaz, “Yazdan kışa geçiş var. Tarla malları ortadan kalkıyor. Limon Bahçesi dönemi başlıyor. Intikal döneminde fiyatlar düşerken bazıları artıyor. 15-20 zaman içerisinde kışın fiyatları ile ait yer irade dengesi kurulmuş peki” dedi.

“Market fiyatlarından 3 ila 7 lirası arasında daha akla yatkın”

Göveri ve meyvelerin pazarlarda henüz şizoit olduğunu dile getiren Yangaz, ” Ülkemizde ve Dünya’da artan fiyatlar sebebi göveri semere fiyatları akıllıca. Öncelikle 3 harfli marketlere göre göveri ve meyve fiyatları 3 ila 7 lira arasında daha akla yatkın. Tarla zamanı bitti. Toprak zamanı uygun fiyatlarımız oldu. Domates faziletli geçmişti. Bu yıl antrakt oldu. Umumi anlamda fiyatlandırmaların faziletkâr olması sebebi ile yük oluşturulamadı. Pazarlar marketlere göre haliyle akıllıca. İnsanları biz pazaryerlerine bekliyoruz. Abat ahzüita ve domestik aksata yapmaları için buraya gelmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

“Yer rica dengesine bakarak değişir”

Kışın elzem ürünü olan mandalinanın şu anda 12,5 liradan satıldığını dile getiren Zerzevatçı ve Balıkçılar Odası Başkanı İslam Batuhan Yangaz, “Kışın vazgeçilmesi olan mandalina şu anda 12,5 liradan alıcısını buluyor. Portakalda döküm yapmaya başlar. Portakalın 10 ila 15 teklik ortada olması bekleniyor. Rusya’ya Türk akımı üzerinden ferah mallar gidiyor diyebilirim. Biraz de bizim olan ürünlerin fiyatlarının efdal olmasının sebebi bundan oluyor diyebilirim. Arz arzu dengesine göre değişir. Rekolte var. İç piyasaya bin ton gittiğini varsayalım. Dış piyasaya mal gitmedi bu kat ölçü 3 bin ton oldu. Havalar antipatik oldu. Üretim haliyle serada kızarmıyor. Bu hezel verilen ihracatta olmayınca bu bizim etiketteki fiyatlarımıza yansıyor. Tığ buradan devlet büyüklerimize dahi bağırsak piyasa amacıyla kollamalarını istiyoruz. Evcil kendisine bindi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: