Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz

NBC’nin sabah programına katılan Pelosi, Tayvan ziyaretinin amacıyla ait soruya, bağımsız tıpkı talih olan Tayvan’ı kimin musahabe edeceğine gayrı ülkelerin karışamayacağını belirterek, “Onlara (Tayvanlılara) Acun Keyif Örgütüne girmeyeceksiniz diyebilirler ama Tayvan’a kimin gideceğine karışamazlar. Çin hükümetinin, Tayvan’ı izole etmesine müsaade veremeyiz.” dedi.

Tayvan’a 6 nefis heyetle gittiğine ve parlamentolar arası iletişimin önemine değinen Pelosi, “Temsilciler Meclisi Başkanı namına Tayvan’a yaptığımız ziyaret üzere oraya alay malay gittiğim değme delegasyonla iki partiden bile (Demokrat ve Cumhuriyetperver Öğür) ağır tıpkısı desteğim vardı. Tayvan’da binlerce herif eliyle çokça evire çevire karşılandık.” ifadesini kullandı.

ABD’nin Çin’e karşı politikasında uymazlık olmadığını kaydeden Temsilciler Meclisi Başkanı, “Politikamızı mübadele etmek üzere oraya gitmedik. Bibi ‘tek Çin’ politikasını destekliyoruz. Bunda erinçsiz edici bir madde yoktu.” diye konuştu.

Pelosi, “Kongreler, bacanak olduğumuz ülkeler ve demokrasiler üzere desteklerini gösterebilirler. Tayvan politika yasasına bakarak dahi Tayvan bizim dostumuzdur.” şeklinde konuştu.

Demokrat Pelosi, çarkıt ESIR Başkanı Donald Trump’ın evi üzere çıkarılan kontrol kararıyla ait soru üzerine “İçeriği üzerine kemiksiz bilgim namevcut ama yine bile hukukun üstünlüğüne inanıyoruz ve ülkemizde tek kimse yasaların üstünde değil. Bu ABD Başkanı üstelik olsa.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin, Pelosi’ye müeyyide kararı aldı

 

Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası ticaret yasağı

 

“Tayvan’ın dostu” Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nu müzakere etti

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Tayvan: Çin’e ait 39 çekişme uçağı ve 13 sefine Cezire çevresinde

 

Share: