Planı İptal Fail Mahkemeden Bu Kez Farklı Karar: Togo Kulelerinde Katabolizma İhalesi Öncesi Yürütmeyi Tevkif

TOGO Kuleleri üzerine önceki kamu şiddet kararlarını veren ve planlarını tağyir eden Ankara 17. İdare Mahkemesi’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) savunmayı göndermiş olmasına rağmen bunu esbabımucibe göstererek yürütmeyi durdurma kararı vermesi zımnında bugün (1 Ilkgüz 2022) yapılması gereken yıkım ihalesi durduruldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgiye bakarak, TOGO Kuleleri’nin yıkımıyla ilişik Ankara 17. İdare Mahkemesi, cebin tarafın yadımlama kararına açtığı davayı UYAP’tan öğrendikten sonra ABB’nin savunmasını bekletmeksizin göndermesine rağmen “savunmasını verinceye kadar” ibaresi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TOGO Kuleleri için eski tekmil hüküm kararlarını veren ve planlarını fesih fail 17. İdare Mahkemesi’nin, savunması başlangıçta gönderilmiş olmasına rağmen aldığı bu kararla 1 Ilkgüz 2022 tarihinde (zaman) yapılacak yadımlama ihalesi durduruldu.

ABB yetkilileri, emsalin stabil olduğu için bu kararların yıkımı hoppadak erteleyecek nitelikte olduğunu, yıkımın önünde tek engel olmadığını ve “rant iddialarının odağındaki bu kulelerin çeri ya da geç yıkılacağını” belirtti.

NE OLMUŞTU?

TOGO Kuleleri hakkında en üst “1,50 emsale düşürülmesi” kararına karşı yapılan itirazın reddine ilgili işleme cebin açılan sorun sonuçlanmış, Danıştay 6. Dairesi, emsalin düşürülmesi kararını stabil kendisine onamıştı.

Karar sonrası mümasil 2.10’a göre yapılan, traksiyon notlarıyla misil 9.98’i bulan yapının yıkımının önünde tek engel kalmamış, Ankara Büyükşehir Belediyesi bugün yıkım ihalesi yapacağını duyurmuştu.Share: