Polisin kaçakçıların elinden kurtardığı örümce maymunlara özenle bakılıyor

Erzurum’üstelik efsanevi kaçakçılarının elinden kurtarılarak Doğa Siper ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince himaye altına alınan örümcek maymunlara özenle bakılıyor.

Kentte tıpkısı süre geçmiş İl Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Ofis Müdürlüğü ekipleri, Erzurum- Erzincan yağız yolu Aşkale aplikasyon noktasında denetim yaptı.

Durdurulan benzeri araçta 10 örümcek maymun ve 80 kara iskete kuşu ele nâkil ekipler, hayvanların İran’dan İstanbul’a götürüldüğünü tayin ederek, durumu DKMP Erzurum Bölüm Müdürlüğüne bildirdi

Maymunlar hayvan bilimi bahçesine gönderilecek

DKMP’de işyar veteriner hekim Selçuk Albayrak ve biyolog Burak Fellah vasıtasıyla doğrulama alınan hayvanlar, koruma altına alındı.

İlk muayenelerinde esenlik sorunları bulunmayan, elma, muz, armut ve fıstıkla sönümsüz maymunlar, uygun tanıdık hayvanat bahçesine gönderilecek.

Şüphelilere 119 bin 108 liralık ukubet uygulandı

Olayla ilişik ifadeleri alındıktan sonraları serbest bırakıldığı öğrenilen 3 şüpheliye Yağız Avcılığı Kanunu kapsamında 119 bin 108 lira ukubet kesildi.

Kara iskete kuşları dahi bölgedeki sunu andıran natürel ortamına salınacak.

Veteriner Albayrak, AA muhabirine, maymunlara özenle baktıklarını söyledi.

Hayvanların geçmiş muayenelerinde esenlik problemi ile karşılaşmadığını anlatım fail Albayrak, “Ellerimle beslediğim örümcek maymunların bana göstermiş oldukları sıcakkanlılıktan kıran üstelik ayrı benzeri bahtiyarlık yaşıyorum. Örümce maymunlar sosyalleşmeye çokça alışmış canlılardır.” dedi.

Bakım ve otama üzere teslim aldıkları değme hayvana özenle ve titizlikle baktıklarını tamlayan Albayrak, maymunlara bile bir hassasiyette yaklaştıklarını anlattı.

Maymunların bodur sürede kurumun uygun gördüğü ayrımsız hayvanlar bahçesine götürüleceğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Hayvanların bu duruma düşmeleri esasen tığ insanoğlunun hatasıdır. Çünkü biz onlara bire bir duygusal nakil gözüyle bakmıyoruz, evimizde bir ziynet eşyası gibi davranıyoruz. Lütfen şunu unutmayalım, zooloji bezgi eşyası değildir ve onlar evimizin aynı köşesinde değil doğal ortamlarında güzeldir. Emniyet teşkilatımıza üstelik çakal çalışmasından dünya teşekkür ederiz.”Share: