Protokolden göz bantlı, değnekli farkındalık

– Protokolden ayn bantlı, değnekli farkındalık

Kayseri’birlikte tören düzeni üyeleri müşahede engellilerin farkındalık yürüyüşüne katıldı

Vali Gökmen Çiçek: “Kolaylaştıramadığımız hayatları arz azından zorlaştırmamız gerekiyor”

Komutan Büyükkılıç: “Gördüğümüz eksiklikleri gidereceğiz”

KAYSERİ – Kayseri Şeş Nokta Körler Derneği eliyle görme engelli vatandaşlar üzere farkındalık sağlamak için planlı yürüyüşte, tören düzeni üyeleri dahi ayn bandı takarak görme engellilere eşlik etti.

İnönü Bulvarı’ndan başlayarak Cumhuriyet Altını Meydanı’nda akıbet bulan farkındalık yürüyüşüne Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Öğür Kayseri Saylav Taner Felek, Kocasinan Şehremini Ahmet Çolakbayrakdar, cemiyet yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Planlı yürüyüşte, protokol üyeleri farkındalık monte etmek adına ayn bandı takarak mânialı vatandaşlara haremlik etti.

Vatandaşların özürlü bireylerin hayatını kolaylaştırmak üzere elan duyarlı olmaları gerektiğini belirten Ilbay Gökmen Çiçek, “Zaman hep beraber Şeş Yasakçı Körler Derneği yönetiminin öncülüğünde hem farkındalık bina etmek hem birlikte onların yaşadıkları zorluklara ilgi çekebilmek, tığ idarecilerinde yolda yürürken onların yaşadığı duyguları hissedebilmek, hayatlarını elbet kolaylaştırabiliriz diyerek tekrardan istişarelerde düşmek vesilesi ile bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Yolda gelirken özellikle belediyelerimizin yollara yaptıkları sarı şeritlerin rüyet engellilerimiz üzere ne irfan geldiğini ayrımsız misil henüz anlamış olduk. Ancak bu sadece vali olarak benim evet dahi idarecilerimizin görevi olmanın birlikte parçalanmamış halkımızın bu konuda hassas olması gerekiyor. Beş Altı ilk gelirken de tıpkı topluluk yerlerde gördük, esnaflarımızın nişane tezgahlarını henüz öne çıkarmaları, hakkı olmayan yerlere büyüklüğünde çekmeleri, tabelaların falsolu yerlere konulması ve kimi zaman dahi bir aracın o noktaya otopark etmesinin hayatlarını ne kadar zorlaştırdığını hepimiz gördük. Hepimiz birer sakat adayıyız. Hepimizin ailesinde bu sıkıntıdan muzdarip insanlar var. Tığ hayatlarını kolaylaştırmak istesek bile beceremiyorsak da bari zorlaştırmamak gerekiyor. Ana olan şey arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak” dedi.

Büyükkılıç’tan Engelliler Günü müjdesi

3 Meyan Acun Engelliler Haset’nde sanatkâr Orhan Hakalmaz’ın konser vereceğinin müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Burada gözsüz dostlarımızla bütün gelişigüzel aynı farkındalık açmak üzere hakeza bir çalışmaya katıldık. Ben temas şeyden önceki hakeza benzeri çalışmayı bizlere hatırlatıp, eksiklerimizi rüyet imkanı sağladıkları amacıyla kendilerine teşekkür ediyorum. Ego Bartın’daki maden ocağı kazasından âlem hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza ivedi şifalar istek ediyorum. Burada eksiklerimizi görüp telafi ika yönünde sakat canlarımıza gereken çalışmamızı yapacağımızı anlatım ediyorum. Yine bire bir şekilde 3 Ara Engelliler Günü’nde ayrımsız farkındalık inşa etmek ve yalnız engelli dostlarımıza ayrımsız etkinlik tahsis etmek için artist Orhan Hakalmaz’ı getireceğimizi ve burada onların dahi bizden isteklerine yanıt vermiş olacağımızı da söylemek istiyorum. Çalışmalarımız kandırıcı hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Share: