Reisicumhur Erdoğan, Cemevleri Ana Atma ve Şişman Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında benzeri araya geldiği mekanların umum meselelerinin şevket gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı yapı kuracaklarını belirterek, “Hars ve Turizm Bakanlığımız kişi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara sınırlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı’nda planlı Cemevleri Esas Atma ve Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi mikro yerine seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken berkitmek, doğruluk iyice aynı nizama sarmak amacıyla savaş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara büyüklüğünde vatanı tahribe yönelik seçme saldırıyı inanç ve kararlılıkla giderilmiş ederken öz medeniyetlerinin inşasını üstelik bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının her köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla dokunmak değmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut bir devamlılık içinde istiklali koruduklarını, istikballerine eş çıktıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz yapıt ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken birlik alanlardaki sorunları birlikte çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beher yatırımla ülkemizi yavaş yavaş 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman üstelik Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yeni ayrımsız atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin tüm kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Müstevli ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin devlet üzerindeki ters etkilerini göğüslerken, soylu erki sıkıntıların kat açtığı kayıpları birlikte birden telafi ettiklerine işaret fail Erdoğan, çabucak bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü iştiyak ettikleri seviyede sağlayamadıkları değme meselenin da çözümü amacıyla bunaltıcı hız gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi müzakere edilerek muhataplar tek yegâne dinlendi”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya yönelik kapsamlı ayrımsız tedarik yaptıklarını belirterek “Hars ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli irtibat ve kardeşlik çalışması kapsamında 1585 cemevi musahabe edilerek muhataplar yegâne yegâne dinlendi. Valiliklerimiz vasıtasıyla çözülebilecek çatı, tadilat, sıtma üzere sorunlar üzere tezelden sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, elan güzel analizör üzere detaylı icraat yürütüldüğünü, bunların müjdesini kabullenmek istediğini rapor fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların cemi meselelerinin cesamet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bire bir yapı kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara ilişkin cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden terbiye faaliyetlerine kadar eksiksiz icraat, bu kurumsal bina altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içmece ve kullanma suyu, yapım, onarım, hizmet giderlerinin karşılanması ve ümran planlarındaki yeriyle ilgili parçalanmamış sorunlar çözgün olacaktır. Tıpkı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi inanç önderlerinden rica edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kol verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının sunma önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize aldatıcı olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beherglas insanımızın akide ve ibadetten eğitim bilimi ve düzentileme hakkına büyüklüğünde bütün anne doğruluk ve özgürlüklerden yararlanabileceği tıpkı Türkiye inşa etmek üzere sakır sakır çalıştık, çalışıyoruz. Serencam dönemde baştan gündeme mevrut kimi tartışmaları dahi ana türe ve özgürlüklerle ilişik reformlarımızı elan ileriye götürmenin vesilesi namına görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara güzel olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından cemevi açılışı için Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile asıl atma töreni üzere Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Okumuş ve Kırklareli’ne aktif bağlantı gerçekleştirdi.

İlk olarak, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Firez ve El Birliği Derneği’hangi etken bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonra Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde kestirmece 27 skor köydeki cemevlerimizin de buyurduğunuz kabil serian tezelden hep eksiklerini tamamladık.” demesi konusunda, Erdoğan kandırıcı olmasını kâm etti. Elan bilahare kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha sonraları, Erzincan Alevi Firez Dernekleri Kemah Şubesi’hangi bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin muallel olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması daha eksantrik olur.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde belirleme edilen cemi nekais giderilmiştir, düz yazı ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız yerine şükranlarımızı yer ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üzerine Erdoğan “Esen olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Hars ve Dayanışma Derneğine hareketli bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Elbette bu etrafın düzenlenmesine da şu anda tıpkısı araç dokuma edecek.” diye konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Balkı olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Firez ve Dayanışma Derneği’hangi faal bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu dahi izledikten sonradan kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Bey yalnız dediğim kabil burada de çevre düzenlemesini, peyzajını filan üstelik acilen halledelim. Yalabık olsun.” dedi.

Erdoğan, henüz sonradan Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Ege Kültür ve Içtimai Tesanüt Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Ege Hars ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kırklareli Cem Vakfı, Denizli Ardıçlı Ata Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Münevver Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde tören amacıyla muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin dolgun halde temelinin atılacağını tamlayan Erdoğan, “Kızıl arkadaşlar ana atmaya amade mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler birlikte iyice atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi kadar sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üstüne, “Hepsi 5 kamer diyor. Benzeri kamer da biz artı koyalım. 6 ay ortamında bitecek inşallah.” diye konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, temeller atılırken “Ya Tanrı Besmele” diye niteleyerek, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın beraberinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DOĞRU Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, DOĞRU Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Sıkıntı, İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çokça sayıda Alevi dedesi dahi katıldı.

Törende, Şahkulu Şehriyâr Dergahı Dedesi Yüksek Doğan vasıtasıyla “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Saha Meşkleri Topluluğu sanatçıları marifetiyle “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ulan Erenler Kanı Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Firez ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler tören sonrasında Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: