Reisicumhur Erdoğan, Samsun’da dolgun açım töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “2023’te milletimizden kendi adımıza akıbet öğün istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı’nın inşasını başlatıp bu hümayun bayrağı gençlere teyit edeceğiz.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı toplu açım töreninde yaptığı konuşmada, vatan topraklarının ciharıyek yandan nehiy edildiği tıpkı dönemde Samsun’dahi yakılan özgürlük ateşinin Ankara’da milli iradeye dönüştüğünü, Afyon’de da nazik bire bir zaferle tanıştığını vurgulayarak bu topraklardaki serencam devletin cumhuriyeti zar ettiği zamanlarda kurulan hayallerini, bir yüzyıl sonradan gerçeğe dönüştürmenin eşiği içerisinde olduklarını söyledi.

Kaybedilen kızıl kıymetindeki yılların, heba edilen imkanların ve yapılan zulümlerin hesabının genişlik gür Türkiye Yüzyılı’na dört elle sarılarak sorulabileceğine işaret fail Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin sadece geçtiğimiz 10 yılında olup bitenler karışma bu bayrı mücadelenin hangi büyüklüğünde dip olduğunu hangi büyüklüğünde ceberut yürütüldüğünü göstermeye yeterlidir. Da unutmayın derenin taşıyla derenin kuşunu vuruş misali, bu sinsi alçaklıkların hepsinde üstelik kişi insanımız kullanıldı. ‘Alevi, Sünni’ dediler. ‘Sağcı, solcu’ dediler. ‘İlerici, gerici’ dediler. ‘Kürt, Türk’ dediler. Bilcümle bizi birbirimize kırdırdılar. Yemeden Içmeden PKK ve FETÖ yıldırı örgütlerinin ülkemize insani maliyeti dahi biricik başına onlarca yıla bedeldir. Türkiye, bu tuzakları çözdükçe, içindeki mankurtları tasfiye ettikçe, gücünü geçirdikçe adeta kendine gelmiştir.”

“Bilcümle milletimizin diliyle konuştuk”

2023 hedefleriyle 12 yıl önceki milletin huzuruna çıktıklarında birilerinin kendileriyle kolpo geçtiğini hatırlatan Erdoğan, azim ve kararlılıkla aradan sabık yıllar boyunca hedeflerini hayata geçirerek bugünlere geldiklerini aktardı.

Demincek birlikte Türkiye Yüzyılı’yla ilişkin şişman tıpkı atılımın müjdelerini paylaştığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“İnşallah 2023’te milletimizden kişi adımıza son posta istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı’nın inşasını başlatıp bu mutlu bayrağı gençlerimize tasdik edeceğiz. Çoluk Çocuk, hanımlar sizden haddinden fazla elan hararetli çıkıyor… Maşallah… İşte 2023’e böyle yürüyeceğiz. Bizim büyüklerimizden devraldığımız Türkiye ile gençlerimize devredeceğimiz Türkiye arasındaki yüzyıllık farkı beyin ve vicdan sahibi herkes görmektedir. Demincek hazır mısınız? Gençler, Türkiye Yüzyılı için amade mıyız? Bari 2023’e büyüklüğünde hep alay malay muttasıl çalışacağız. Hanımlar, Türkiye Yüzyılı amacıyla hazır mıyız? Sizlerden üstelik seçime girmedik aile, kazanmadık iştiyak bırakmamanızı bekliyorum. Unutmayın, kale dâhilen fethedilir. Hangi söylemek bu? Yani kalenin içre kim var? Karı var, bayanlar var. Bayanlarla bu işi bitirdik mi 2023 bitmiştir. Samsun 103 yıl önceki Milli Mücadele’da yaptığı üzere Türkiye Yüzyılı’nın birlikte öncüsü, müjdecisi, taşıyıcısı olacaktır.

Kardeşlerim, kısaca muallel asrı bulan siyasal hayatımız az daha rastgele bölüm ne sıfatla, hangi konumla olursa olsun, bilcümle milletimizin süresince ona bakım etmekle geçti. Bu kardeşiniz 50 yıldır siyasetin süresince 50 yıldır çabucak halkıyla bu arada yürüdü, halkıyla beraber yattı, kalktı ve ciharıyek yanını ülkemizin dolaştık. Buralara hakeza geldik. Tığ milletimize cebin baştan sona sebepsiz olduk, hesabi olmadık. Bilcümle milletimizin diliyle konuştuk. Milletimizin sevinciyle sevindik. Milletimizin öfkesiyle öfkelendik. ve üstat hangi diyor? ‘Ey düşmanım. Sen benim ifadem ve hızımsın. Tarih geceye muhtaç, bana da sen lazımsın.’ Anca ithal danışmanlarla yürümedik tığ bu yollarda. Siz varsınız kâfi. Nedir o ithal danışmanlar falan filan. Geç o işleri geç. Gözümüzle, kalbimizle bilcümle milletimize baktık. Hamdolsun geçtiğimiz kamu imkanları, istikametimizi bozmadan vermeyi başardık.”

Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada dikkatle izleme edilen, sözüne kulak ve tavrına önem sunulan bir mevki haline getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “İşte Rusya- Ukrayna Savaşı. Ki var beyninde? Türkiye var. Tahıl koridorunu biz açtık. Parçalanmamış dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Şimdi yarın felek olursa Sayın Putin’le peşinden Sayın Zelenskiy ile görüşmeler yapacağım. ve yeniden daha neler yapabiliriz? Bunları konuşacağız. Tığ dünya ile beraberiz. İthal ürünlerle değil. Olay bu…” dedi.

“Milletimize kazandırdığımız hizmetleri ehliyetli bulmuyoruz”

Ülkelerin tarihlerinde her seçimin, bire bir öğün ayrımı olduğuna işaret eden Erdoğan, milletin 15 seçimdir kendilerini berrak duruluk bir numara yaparak iradesini büyük ve hararetli Türkiye yolunda ilerlemekten yana kullandığını belirtti.

Reisicumhur Erdoğan, “İnsan unutma ile maluldür” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

“Bunca yıldır ülkeyi yöneten bir kişinin tabii eksikleri da üste hataları üstelik türlü. Bozuk Türkiye’nin sunma iri sorunu, milletin mezuniyet verdiklerinden ülkeye ve millete vermedikleri hizmetlerin hesabının sorulmamasıydı. Tığ bu muhasebeyi kimseye bırakmadan, özlük kendimize yapıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri vazifemizin gereği adına görüyoruz. Bununla kalmıyor, söz verip dahi yapamadıklarımızın, yapmamız gerekip da elan başaramadıklarımızın peşi sıra koşuyoruz.

Türkiye’yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmamızı tam bulmuyor, sunma kısa sürede 2 tekmil henüz büyüterek dünyanın sunu balaban 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Milletimize, kazandırdığımız hizmetleri ehliyetli bulmuyoruz. Teknolojiden özgürlüklere, herhangi bir alanda geleceğin dünyasının altyapısını kurmayı hedefliyoruz. Ülkemizin ciharıyek yanında düz yazı ettiğimiz eserleri ehliyetli bulmuyoruz. Tıpkı domestik ve milli otomobilimiz Togg kabil ayrımsız Yusufeli Barajı gibi bir 500 bin kullanılmamış göz projesi gibi çokça daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Şu Samsun’u bu spor tesisleriyle buluşturan kim? Üniversitesiyle buluşturan ki? Kardeşlerim biz çalıştık, ürettik. Samsun’u elhamdülillah buralara getirdik.”

(Sürecek)

Share: