Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan Prag’da planlı Avrupa Siyasal Topluluğu zirvesi sonrası matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısında Avrupa Siyasi toplantısının nazik tıpkısı dönemde icra edilen ayrımsız zirve olduğunu belirterek, temas açıdan ağır sıklet, içerikli ve eli nimetli toplantıların olduğunu söyledi. Erdoğan, umumi oturumların yanında liderlerle barış ve asayiş ile erke, abuhava ve konuşu durumu içeren yuvarlak masa toplantılarında Avrupa’yı da etkileyen sorunların ele alındığını, Türkiye’nin bu meselelere müteveccih yaklaşımını ve birliğe paydaşlık süreci ile ilişik görüşlerini muhattaplarına şahsen anlattığını, Türkiye’nin AB ülkeleri ile ilişkileri yükseltmek ve üyelik sürecini ilerletmek için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

“Bu platformu AB tevessü politikasının bire bir alternatifi adına görmüyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Kıtamızdaki sorunların ele alınması ve eş analizör üzere zamanlı bir adım olduğu kanatindeyim. bununla birlikte bu platformu SU genişleme politikasının ayrımsız alternatifi olarak görmüyoruz ve üyelik sürecimize tağyir getimesini asla kabul etmeyeceğiz.” dedi. Anne ve öncelikli beklentinin Avrupa politik topluluğunun angajman ile Türkiye ilişkilerini güçlendirmesi ve üyelik sürecine ulama sağlaması olduğunu belirten Erdoğan “Bu gürüşümü ikili görüşmelerimde da tabir ettim. Zirvede genel kanaatin bile bu yönde olduğunu gördüm.” dedi.

“Türkiye, asıl sıkıntıların aşılmasında dirimsel öneme sahiptir”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Ülkemiz güvenlik, savunma, yıldırıcılık, kafile enerji, sunu güvenliği, sağlık ve hazırlık zincirleri kadar asıl sıkıntıların aşılmasında dirimsel öneme sahiptir. AB’nin karşılaştığı vadi okumaların üstesinden gelinmesinde ve birliğin arsıulusal rolünün baştan tanımlanmasında Türkiye’nin yeri doldurulamaz. Bu hakikatin Avrupalı dostlarımız tarafından birlikte akseptans edildiğini gördüm. Türkiye’nin önüne çıkarılan engellerin adaletli olmadığını ve bu hususun KEZ menfaatlerine birlikte kötülük verdiğini dahi söylemeliyim.” dedi. Bu konuda henüz stratejik kararlar alınması gerektiğine inaniyoruz. SU’nin bazı ülkelerin çıkarlarına ve ihtiraslarına teyit olmadan Türkiye ile ilişkilerini paydaşlık perspektifi temelinde ilerletmesini bekliyoruz. Yaşanan gelişmeler Türkiye’nin ilişki amacıyla anahtar bire bir ülke olduğunu gözler önüne seriyor. Zirvede bu konu muhattaplarımızca da tasdik edilmiştir.” dedi.

“Türkiye’nin Rusya Ukrayna savaşındaki arabuluculuğu ve kolaylaştırıcı rolü takdirle karşılanmıştır”

Türkiye’nin Rusya Ukrayna savaşındaki arabuluculuğu ve kolaylaştırıcı rolünün takdirle karşılandığını söyleyen Erdoğan, savaşın evvel gününden bu yana cari beyin yenmek, ölümlerin önüne terk etmek için çokça iri çaba gider edildiğini söyledi.

“Hububat koridorunun açılması ve tutsak takasının yapılmasını muhteşem birer diplomatik sükse namına görüyoruz”

Cumhur Reisi Erdoğan “Adaletli aynı barışın kaybedeninin olmayacağını seçkin fırsatta muhataplarımıza bildirdik. Kamu zorluklara karşın tahıl koridorunun açılması ve esir takasının yapılmasını mehabetli birer diplomatik sükse adına görüyoruz. Şu esas büyüklüğünde dünya pazarlarına 6 milyon tonun üzerinde tahıl ve besin ürününün sevkiyatı gerçekleşti. Hububat sevkiyatı başta atılmak üzere Ukrayna halkı ve Avrupa’nın, dünyanın düşüncesiz kalanının çıkarına olacaktır. Rusya’nın gübresini birlikte alıp Türkiye üzerinden ihtiyacı olan ülkelere göndermenin gayreti süresince olacağız.” dedi.

“İki liderle haddinden fazla rahat görüşebilen biricik şef benim”

“Türkiye Rusya-Ukrayna arasındaki hazar görüşmelerinde oylumlu tıpkı azamet oynuyor. Sizce bunun civar koşulu tamamen ve şartsız bir şekilde Rus askerlerinin Ukrayna’dan çekilmesi olmamalı mıdır?” sorusuna Cumhur Reisi Erdoğan, “Bu iki ülkenin liderleri ile yaptığımız görüşmelerden bu neticeyi çıkartmalıyız. Bu iki liderle haddinden fazla rahat görüşebilen herhalde bir tane lider benim. Sayın Putin’le bile Zelensky ile de görüşüyorum. 6 milyonun üzerindeki tahılı aldık ilişik yerlere gönderdik. 200 hava değişimi yaptık. Ayrıca Ukrayna’nın esirlerin ailelerini birlikte ülkemize aldık, mihman ediyoruz. Medvedcuk dahi Rusya’nın mehabetli tıpkısı ismiydi. Onu de Ukrayna’dan alıp Rusya’ya gönderdik. Bunu dünyada yapabilen başka tıpkı büyüklük yok. Tahıl ve tezek olayını dahi hava olayı kadar önemsiyoruz. Yarın üstelik Sayın Putin ile ayrımsız telefon görüşmemiz olacak ve orada de bunların değerlendirmesini yapacağız.” dedi.

“Bazı KEZ ülkeleri gerginliği tırmandırmayı ve kışkırtmayı tercih ediyor”

Türkiye’nin herhangi bir iki tarafla birlikte konuşabilen mutluluk olmasının değerinin her an daha dolgunca anlaşıldığını belirten Erdoğan “Bugünkü temaslarda kip çok Avrupalı liderin bu konudan sitayişle bahsettiğini gördük. Sahada yaşananlar, kabul edilemez gelişmeler işimizi zorlaştırsa bile en yara barışın üstelik savaştan henüz gür olacağı inancıyla savaşı boğmak amacıyla gayretimizi sürdürüyoruz. Çözme böyleyken ara sıra birlik ülkelerini Türkiye ile ongun mutluluk ilişkileri ve ongun komşuluk ilişkileri kurmak adına gerginliği tırmandırmak ve kışkırtmaları tercih ettiğini görüyoruz.” dedi.

” Kıbrıs’ta çözümün yegâne anahtarı Kıbrıs Türk halkının hükümran eşitliğinin ve bedel uluslararası statüsünün tescilidir.”

Kıbrıs sorunun çözümü ile igili de konuşan Erdoğan “Türkiye’nin tek ülkenin toprağında, egemenliğinde, doğruluk ve hukukunda gözü yoktur. Biz hoppadak ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini korumanın mücadelesini veriyoruz. Hiçbir komşumuzla sav istemiyoruz. Maşrık akdeniz ve Veli sorunlarını uluslararası hususiyet çerçevesinde fasletmek istediğimizi defaatle dile getiriyoruz. AB’nin de bu konuda irtibat dayanışması adı altında nahak yere ve hukuksuz girişimlere yüklenmek yerine muhattaplarımızı ikili temelde diyaloğa nida etmesini bekliyorum.” dedi.

Kıbrıs’ta çözümün biricik anahtarının Kıbrıs Türk halkının hükümran eşitliğinin ve kıymet uluslararası statüsünün tescili olduğunu söyleyen Erdoğan temelli ayrımsız çözüm üzere Kıbrıs adasında gerçeklerin kabulünün gerektiğini, Türkiye’nin üstelik bu hakikatler ışığında adımlarını atmaya devam edeceğini belirtti.

“Şu dakika itibarıyla Yunanistan ile görüşeceğimiz benzeri şey bulunmayan”

Yunanistan’ın Veli denizindeki provokasyonları ile ilgili sorulan bire bir soruya karşılık veren Erdoğan “Zirvedeki yemekte konuşmamı yaptım. Benden bilahare beyefendi (Miçotakis) rahatsız olmuş. Kimden cevaz aldı, bittabi aldı bilmiyorum, orada çıkıp tıpkısı istişare yaptı. Vahim ifadeler kullandığımızı söyledi. Bunların politikaları yalan üzerine kuruludur. Araya bir nice ülkeyi soktular. Bu münasebetleri geliştirme konusunda etap atmamızı beklediler. Takkadak Yunanistan değil, Güney Kıbrıs üstelik ayrımsız araya gelelim, dediler. Sizin tıpkı yerlerden cevaz almanız gerekiyor. Siz izin almadan benzeri öz yapamazsınız. Şu dakika itibarıyla Yunanistan ile görüşeceğimiz tıpkı husus bulunmayan. Zamana tevdi suretiyle, zaman ortamında rica ederiz kim benzeri müşavere fırsatı yakalarız.” dedi.

” Benzeri geceleyin anlayışsız gelebiliriz, dediğinizde Yunanistan’a saldırabiliriz mi diyorsunuz?” sorusu üstüne Erdoğan, “Konuyu anlamışsınız aslında. Bu vakit kaybetmeden Yunanistan üzere değil, bizi rahatsız eden bize saldıran ülkelere karşı bizim cevabımız. Aynı akşam akılsız gelebiliriz. Bunu bu şekilde anlamaları gerekir. Siz anladığınıza göre herhalde onlar de anlamışlardır.” dedi.

Şu dakika itibarıyla 550 bin civarında Suriyeli kişi topraklarına döndü

“Türkiye’nin Suriye şevket başkanı ile aynı görüşmesi cins mü?” sorusu konusunda görüşmenin şu an cins olmadığını belirten Erdoğan, ” Vakti saati geldiğinde Suriye’nin başkanı ile görüşebiliriz. Şu zaman zir düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim bilcümle arzumuz Suriye’deki terör gruplarının buradan arındırılması ve arındırılma ile gelişigüzel burada briket evler fethetmek vasıtasıyla vurdumduymaz dönüşün adımlarını atıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şu dakika itibariyle 550 bin civarında Suriyeli öz topraklarına döndü. Rusya-Ukrayna savaşı üstelik bölgede atılacak adımları etkiledi. Bölgedeki olayda Rusya’nın, İran’ın ve ortak yönetim güçlerinin aktif rolü var. Ilkin ÇAKER kalkmak üzere terör örgütlerine bunaltıcı manada cebe, açacak, gereç, cephane destekleri yapılıyor. Vakti zamanı geldiğinde ÇAKER’li yetkililerle görüşerek teröristleri kuzeyde arındırmalarını istiyoruz. Ama şu ana kadar istediğimize ulaşamadık.” dedi.

“Aynı dakika önceki Türkiye-Ermenistan- Azerbaycan ilişkilerini ısıtalım ve bu işi çözelim istiyoruz.”

Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan ile yapılan görüşmeye birlikte değinen Erdoğan “Ermenistan Başbakanı Sayın Paşinyan ile da aynı görüşmemiz oldu. Bölgemizde bol komşuluk ilişkileri temelinde bütün normalleşme hedefimize ulaşabileceğimize inanıyorum. Bahis ile ait hususi temsilcilerimizin var. Onlar çalışmalarını sürdürüyor. Onların üstelik üzerinde dışişleri bakanlarımızın birlikte çalışmaları var. Onlar dahi çalışmalarını sürdürüp tıpkısı ekspoze haline getirip bize bildirecekler. Bu çalışmalar içre kargo taşımacılığından havayolu taşımacılığına kadar çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bir zaman evvel Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerini ısıtalım ve bu işi çözelim istiyoruz. Bizim dolay şartımız bulunmayan. Azerbaycan ile aradaki hukuku olgunlaştırın, barış ile ilişik sözleşmeyi imzalayın, sonrasında bizle ilişkin aynı handikap kalmaz. Kapıları açarız. Çekicilik, karaca, demiryolu, bunların önünü açarız.” dedi.

” İsveç’te terör örgütlerinin yürüyüşleri bitmeme ettiği sürece, parlamentoda bu teröristler vadi aldığı sürece bizim İsveç’e bakışımız müspet olmayacaktır”

Cumhur Reisi Erdoğan İsveç’in NATO üyeliği ile ilişkin sorulan soruya ise “İsveç Başbakanı ile çok gücük bir görüşmem oldu. Kendilerine kül açıklığı ile söyledik. İsveç’te terör örgütlerinin yürüyüşleri bitmeme ettiği sürece, parlamentoda bu teröristler yer aldığı sürece bizim İsveç’e bakışımız olumlu olmayacaktır.” dedi.

Macron gelecek

“Fransa Cumhur Reisi Macron’u Türk birliğine çağırma ettiniz. Kendisi hangi karşılık verdi?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, “Gelecek, öyle dedi. Hangi mevsimde geleyim, diye niteleyerek sordu. G-20 toplantısı sonrası gelsem pekâlâ olur, dedi. Gelirken bile hanımınla gel, dedim. Çünkü hanımlar bizden henüz iyiş anlaşıyor.” dedi.

“NATO kararını Finlandiya lehine verirse tığ üstelik bu konuda elimizden geleni yaparız”

“Finlandiya Başbakanı ile olan görüşmelerinizi bittabi betimlersiniz?” sorusu konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben hanımefendi ile gelişmemiş tıpkı konuşma yaptım ama gani geçti. Finlandiya ile ilişkilerimizin İsveç’den henüz gür olduğunu söyledim. İsveç terörün branş gezdiği bire bir meydan amma Finlandiya değil. Finlandiya İsveç noktasında NATO’nun bir değişmeyen vermesi gerekir. Şayet NATO kararını Finlandiya lehine verirse biz üstelik bu konuda elimizden geleni yaparız.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan ayrıca, yapılan zirvede Çekya Başbakanı Fiala ve SU Komisyonu Başkanı Van der Leyen ile müselles konuşma ile Fransa Reisicumhur Macron, Bulgaristan Reisicumhur Radev ve İspanya Başbakanı Sanchez ile bire bir araya geldiğini, yapılan görüşmelerde ikili meselelerle birlikte Avrupanın geleceği, güvenliği ve refahı üstelik karışma global konuların masaya yatırıldığını söyledi. – PRAG

Share: