Renklendirdikleri karye okulunu öğrenciler için eğlenceli ağıl getirdiler

Bitlis’in Bölükyazı Köyü İlkokulunda görevli öğretmenler, meslek binasının çöz ve dış cephe duvarlarını rengarenk boyayıp bahçesine üstelik oyun alanları çizerek öğrencilerine elan fena hâlde ortamda öğüt işleme imkanı sundu.

Gücük Ay ayında şehre 10 kilometre uzaklıktaki okula atanan başöğretmen vekili ve dershane öğretmeni Zeynep Aydin, okulu güzelleştirerek öğrenciler üzere henüz tınlamalı hale haberdar etmek istedi.

Bunun için çalışmalara başlayan Aydin, eskimemiş eğitim tedrisat yılı öncesinde öğretmen arkadaşlarıyla birlikte realizasyon ettikleri boyalarla okulun çöz duvarlarının beraberinde aut cephesini da gökkuşağı kadar renklendirdi.

Boyalarla bahçeye oyun alanları çizen öğretmenler, mekân düzenlenmesi kapsamında da rekiz dikti, eski tekerlekleri boyayıp içine çiçekler ekti.

Boş benzeri bölümü kütüphaneye dönüştürerek okulu henüz kalifiye hale getiren öğretmenler, bu çalışmalarla öğrencilerin elan iyice ortamda öğüt işlemelerini ve oyunlar oynamalarını sağladı.

“Okula aynı şeyler doldurmak istedim”

Aydin, AA muhabirine, okulu öğrenciler üzere elan cazip ayla beyan etmek istediğini söyledi.

Bu amaçla okulu renklendirmeye karar verdiğini anlatan Aydin, şöyle konuştu:

“Gücük Ay ayında geldiğimde çok çok kar vardı. O zamanki koşullardan ufuk tıpkısı madde yapamadık ancak hava koşulları iyileştikten sonradan okulu boyamaya değişmeyen verdik. Hoca rüfeka de havari oldu. Boya ve fırçalarımızı alıp okulumuzu renklendirmeye başladık. Sadece okulun çöz duvarları ve dış cephesini değil, bahçesini birlikte boyadık ve devam ediyoruz. Çocuklarımız amacıyla oyun alanı ve sıraya girebilecekleri yerleri çizdik. Bahçeye amut diktik, sakat tekerlekleri boyayarak içlerine çiçek ektik.”

Okulda tekmil gün eğitim verildiğini belirten Aydin, “Dallar evden daha çok okulda bulunuyor. Onlara emsal olmaya çalıyoruz. Onların bir şeyler başarmanın duygusunu tatmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bura onlar üzere çabucak meslek değil, benzeri zamanda benzeri karı ortamı. Bu nedenle okulu önemsiyoruz ve çalışmalara devam ediyoruz. Elimizden geldiğince onların minicik kalplerine dokunmaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Çocukların okuldaki bu çalışmalardan mutluluk duyduğunu ifade eden Aydin, “Öğrenciler gelişigüzel gördükleri yerde koşarak öğretmenlerine sarılıyor. Eş ortamını, asıl sıcaklığını hissediyorlar. Bu şekilde okulumuzda farlılıklar oluştu. Farkındalık yaratmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Share: