Rize bilim! Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

RİZE – Rize’üstelik geçtiğimiz yıllarda çaya almaşık olarak üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya mütenavip adına düşünülen, uğrunda çaylık arazilerin dahi kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’birlikte beklenen olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi mebzul olduğu için ekimlerine başlanan kivi Rize’üstelik 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’üstelik 4. tam vadi alan Rize’üstelik gene de kivi çayın yerini alamadı. Nakız hakeza olunca ise erdemli getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı için elden üreticilere ekleme repo kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’de 4. tam”

Kivinin Rize çayına tıpkı alternatif olamayacağını fakat üreticiler üzere ayrımsız mülhak dirimsel olabileceğini anlatım fail Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’birlikte kivi üretim alanlarının sonuç 5 yıla baktığımızda yüzdelik 35 artış göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’dahi temelinden kivi üretiminde son 5 yılda yüzde 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde yeryüzü cesim ilimiz Yalova iken Rize ili da akıbet üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’üstelik 4. sırada yer alıyor. Biz baktığımızda arz çokça üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu nedeniyle ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği benzeri kitap” dedi.

“Kivi fındık ve çaya alternatif yayın olanaksız”

“Biz kiviyi güre tüketim adına kurutarak, dondurarak yahut yemiş suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Sağlık açısından altın aynı ürünümüz. Akıbet yıllarda öz ve fındıkla alay malay değerlendirildiğinde tığ şöyle bire bir değerlendirme yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan çay ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin ton gözyaşı çay üretimi ile Dünya’de 5. sırada meydan alıyoruz. Fındıkta bile üretimde dünya birincisiyiz. Biz tıpkısı zamanda kivide birlikte 79 bin titrem istihsal ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle bir mütenavip tamam değerlendirilmesinde biz şunu diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz üzere elzem tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ait benzeri mütenavip arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz üzere eke ayrımsız eser. Bu yüzden kivi fındık ve çaya alternatif olanaksız ama munzam dirimsel getirici benzeri eser olarak geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Share: