Rize ekonomi haberi: Kivi Rize çayına mütenavip olamadı

Rize’da geçtiğimiz yıllarda çaya alternatif adına üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya almaşık yerine melhuz, önünde çaylık arazilerin de kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’bile muhtemel olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi ongun olduğu amacıyla ekimlerine başlanan kivi Rize’dahi 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’da 4. sırada düz kayran Rize’dahi yine dahi kivi çayın yerini alamadı. Hal böyle olunca ise faziletkâr getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı için elden üreticilere ekleme nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’birlikte 4. tam”

Kivinin Rize çayına benzeri alternatif olamayacağını fakat üreticiler üzere bir mülhak gelir olabileceğini anlatım fail Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’da kivi istihsal alanlarının son 5 yıla baktığımızda yüzdelik 35 artış göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’da başından kivi üretiminde serencam 5 yılda yüzdelik 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde genişlik büyük ilimiz Yalova iken Rize ili birlikte sonuç üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’de 4. sırada saha alıyor. Biz baktığımızda arz çok üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu dolayısıyla ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği benzeri ürün” dedi.

“Kivi fındık ve çaya mütenavip kitap imkânsız”

“Tığ kiviyi güre tüketim hesabına kurutarak, dondurarak veya sonuç suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Esenlik açısından altın bir ürünümüz. Serencam yıllarda öz ve fındıkla alay malay değerlendirildiğinde biz şöyle ayrımsız yorum yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan öz ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem yaş çay üretimi ile Dünya’üstelik 5. tam yer alıyoruz. Fındıkta dahi üretimde dünya birincisiyiz. Tığ ayrımsız zamanda kivide birlikte 79 bin ton üretim ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle ayrımsız mütenavip tamam değerlendirilmesinde biz şurası diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz amacıyla vazgeçilmez tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ait bire bir mütenavip arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz amacıyla mefret benzeri im. Bu yüzden kivi fındık ve çaya alternatif imkânsız ama katma sağlık getirici benzeri yapıt olarak geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: