Rize’de idareci öğreticiler atıkları ekonomiye kazandırıyor

Rize’bile aynı kol karı yordamlı belletici, kumaş parçaları, cali poşet, çay çöpü ve mısır yaprağı gibi atıkları önceki iplik haline getiriyor peşi sıra üstelik geleneksel yöntemle dokuyarak elbise, çanta ve kilime dönüştürüyor.

Çayeli Ahali Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde tahminî iki yıl ilk Milli Terbiye Bakanlığı öncülüğünde avlu boyu öğrenme kurumlarında “idraksiz transformasyon” ve “liyakatsiz atılmış” temalı yetişek ve farkındalık çalışmaları başlatıldı.

Bu kapsamda mahir öğreticiler atıkları değerlendirerek, satışa sunulacak mahsulat hazırlıyor.

Çayeli Umum Terbiye Merkezi Müdürü Şen Yelkenci, AA muhabirine, “Liyakatsiz Atılmış Projesi”ni ilçenin sunma sakat dokumacılık kültürü olan kasnakla tekstil işine infaz etmek üzere himmet yürüttüklerini söyledi.

“Değme şeyi dönüştürebiliriz”

Kâh atılan malzemelerden hazırladıkları ipi, kasnakla dokuyarak kilim haline getirdiklerini anlatan Yelkenci, projeyi Çayeli Belediyesinin katkılarıyla, “Annesinin Sandığı Kızına Takım Olsun” adlı mücahede ile de büyüttüklerini ifade etti.

Yelkenci, sonunda hiçbir şeyi atmadan kıymetlendirme imkanı bulduklarını rapor ederek, “Poşet, çay atığı ve mısır yaprağını değerlendirmeye başladık. Temas evde, herhangi bir husus değerlendirilmeli. Poşetler çok yüce, doğada kaybolmuyor ve bu şekilde değerlendirmeliyiz. Değme şeyi dönüştürebiliriz, yoksa doğayı kaybedebiliriz.” dedi.

Projeye iki yıl evvel başladıklarında bu aşamaya geleceklerini hayal bile etmediklerini dile getiren Yelkenci, iyi tıpkısı yere geldiklerini belirtti.

Yelkenci, “Şu anda üretime, satışa döndük. Başarısız atılmış düşüncesiyle elde ettiğimiz ürünleri satışa de çevirdik. Ocak hanımları ve mahirane öğreticilerimiz yaptıkları ürünlerle soylu erki rüşvet sağlıyor. Atmıyorlar, kazanca çeviriyorlar.” diye konuştu.

“Bakir şeyler üretmeye çalışacağız”

Projeye katkı sunan becerikli öğreticilerden Beyhan Şuşoğlu Şişman, akdarı yaprağını kumaşa dönüştürdüklerini belirtti.

Bu kumaşı sandalye, tabela yapımında değerlendirdiklerini anlatan Şişman, “Rate Atılan Projesi”hangi en üst düzeyde yardım arz etmek istediklerini söyledi.

Balaban, fuarlarda ürünlerinin gusto gördüğünü dile getirerek, “Akdarı yaprağından çanta, şezlong yaptık. Çok beğenildi ve sattık. Havale alıyoruz. Sonunda henüz geçmiş çöpe attığımız ürünlerden ailemize katkıda bulunuyoruz. Maddi algı sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Yıpranmamış şeyler üretmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Atılmış poşetlerden 10 günde çanta yapıyorlar

Bilge Güngör, doğanın atıklarla kirletildiğini gördüğünde üzüldüğünü belirtti.

“Doğanın bize ihtiyacı bulunmayan, bizim doğaya ihtiyacımız var.” diyen Güngör, yıllardır doğadaki atıkları lacerem değerlendirebileceğini düşündüğünü anlatım etti.

Güngör, poşetle paspas, çanta, sergi, giysi dokuduğunu anlatarak, bozuk güpür parçalarından üstelik eskimemiş elbiseler hazırladığını aktardı.

Ürettikleri ürünlerin çok değerli olduğuna bel eden Güngör, şöyle konuştu:

“Bizim ürettiğimiz ürünler tek yerde yok, tek yerden satın alamazsınız. Bilcümle ayrımlı, kişiye özel oluyor. Hep kendisini elan özel hissediyor bu giysilerle. Söz Gelişi ayrımsız çanta için 2-3 gün torba topluyoruz. Bunları yıkama, temizleme, kesme aşaması ayrımsız haftayı buluyor. Poşet çantayı rafa temizlemek, dokumasıyla 10 günü buluyor.”Share: