Rizeli Vatandaş: “Köylerde Tek Ekol Bırakmadılar, İmam Hatibe Çevirdiler”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kayaç’nın dinlediği Rizeli tıpkı yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’üstelik yetmiş küsurda. Bu Rize için hicap donör aynı öz. Köylerde tek meslek bırakmadılar mortocu hatibe çevirdiler” dedi. Bakkal işleten tıpkısı vatandaş da küsurat fiyatlardan yakınarak “600 lira verdiğim faaliyet faturası şu dakika 2 bin 400 liralık oldu şüphesiz ışık açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu sene” diye niteleyerek konuştu.

ÇAYKUR sezonluk işçilerinin sorunlarını dinlemek üzere Rize’ye giden CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba ve Trabzon Saylav Ahmet Kaya, Ambarlık ve Muradiye beldelerindeki köyleri bile musahabe ederek yurttaşlarla bire bir araya geldi.

“BULUŞMA SİSTEMİNİ BITMEME ETTİRECEKSEK O İKTİDAR NASİP OLMASIN”

Minval Ambarlık köyünde mevcut kahveyi ziyaret eden Veli Ağbaba ve Ahmet Kayaç, yurttaşlarla sohbet etti. Iye Ağbaba şunları söyledi:

” YANLIŞSIZ Parti’ye yanlışlık yapmayın, hemşehrinize çok hükümsüzlük yapmayın. Hemşehriniz Allah var zavallı derviş beyninde CHP’li, AKP’li, MHP’li ayrımı yapmıyor. Hiçbirini işe almıyor fukara fukaraysa. Amma zenginse ya de filan derneğinin üyesiyse, filanca başkanın yakınıysa, dayısı varsa onları işe alıyor. Şayet tığ bu buluşma sistemini bitmeme ettireceksek Cenabıhak bize o iktidarı baht etmesin. Tanrı o iktidarı bize haram etsin. Aile Destekleri Sigortası’nda bire bir eve yeryüzü az minimal ücret kadar dirimsel girecek diyoruz. Benzeri başka ve cesim yönü ise diyelim kim Rize Belediyesi işe insan alacak evet da ÇAYKUR, Izzet Akarsu İşleri işe herif algı alacağı birinci kişi evinde on paralık sigortalı olmayan evden matlup. Evinde hiç içtimai güvencesi sıfır evvel insanı o evden matlup. Biz gelip burada yıllar süresince arkalama yaparak, azık vererek yoksulluğu yönetme hedefimiz namevcut bizim yoksulluğu ikmal hedefimiz var. Tığ geleceğiz ve aynı bilgili eliyle vereceğiz, anca müzaheret kolileri marifetiyle değil deneyli olacak.

“BİZ HİZMETTE AKP’Lİ Mİ CHP’Lİ Mİ SARI SAÇLI MI KARA Mİ DİYE BAKMAYACAĞIZ”

Kadınlara vereceğiz kartı benzeri eve sunu az ayrımsız minimal sevap girecek. Ayrımsız kuruma iştirakçi alınıyorsa, aynı görevli alınıyorsa, ÇAYKUR bu köyden bir eleman alacaksa bu köyde tek sigortası olmayan lüp insanından algı. AKP’li mi CHP’li mi soluk saçlı mı karaca mi diye niteleyerek bakmayacak. Kimin evinde tembel varsa önceki onu alacak. Bu kocaman projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye devletinin bu konuda taahhüttü var. İşsizlik sigorta fonu var evet bu üstelik Türkiye’nin 1971′ da imzalamış olduğu bir anlaşmada yükümlülüğü.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞIYLA ZENGİN OLUYORSA BİLİN Kİ O HIRSIZ”

Siz say veriyorsunuz yılda üç dört misil çay üretiyorsunuz, dört dönümü olan tıpkı ocak geçindiremiyor. Ama maalesef siyasetle insanlar çok zenginleşiyor, milletvekilleri zenginleşiyor. Bal markajcı parmaklar hangi yapıyor parmaklarını yalamıyor, arıyı yiyor. Aynı adam milletvekilliğinden ensesi kalın tamam mu? Politika yaparak varlıklı olunur mu? Ahmet Kaya için söylüyorum kendim üzere söylüyorum, tığ mebusluk yaparak ensesi kalın oluyorsak arakçılık yapıyoruz onu bilin. Milletvekili maaşıyla ensesi kalın oluyorsa bilin ki o eşkıya. Siyasetle zenginleşmenin önünü keseceğiz. Bu meskenet sizin kaderiniz değil ki. Siz üretiyorsunuz, hamallık yapıyorsunuz, aynı evde 7 yaşındaki yavru 80 yaşındaki esas çalışıyor. Sen niçin kendini geçindiremeyesin, niye zenginleşmeyesin. Maalesef mesai çekerek zenginleşme devri bitti.

“İŞ TAKİBİ YAPANLAR ZENGİN, DEVLETİN MALINA ÇÖKENLER ZENGİN”

Vaktiyle ensesi kalın deyince akla ki gelirdi? Varlıklı deyince akla üreten eş gelirdi. Şimdi varlıklı deyince fabrikacı aklınıza geliyor mu? Varlıklı deyince Adanalı cehre tüccarı aklınıza geliyor mu? Türk filmlerinde Adanalı cehre tüccarı zengindi, Urfalı rüşvet buğday ekendi ensesi kalın. Şimdi bunlar ensesi kalın mi? Hangi pamuk üreten varlıklı hangi buğday üreten ensesi kalın hangi öz üreten ensesi kalın hangi Malatya’üstelik kayısısı üreten ensesi kalın ki varlıklı? Getirim işi yapanlar varlıklı, iş takibi yapanlar ensesi kalın, devletin malına çökenler ensesi kalın. yeknesak vereceğim o da hemşehriniz üzerinize alınmayın, Elazığ’bile bire bir maden satılıyor burası dünyanın en ensesi kalın maden yatakları. Bakır var krom var çıpa var. Takribi değeri 100 milyar dolar. O 128 bilyon dolara mail. O 100 milyar dolarlık cevher ihaleye açılıyor ihalede hoppadak sima ve kaynak insanoğlu yazmamışlar, her tip tarifi yapmışlar hemşeriniz alıyor. Yeter hemşerim, yeter bu kadar. Kâfi yahu bu büyüklüğünde tamahkârlık olur mu? Bu 100 milyar doları versek Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Ordu’yu, Giresun’u satın alır. Eyvah değil mi memleketin, kamunun, senin benim malımı biraz kesim zengine peşkeş çekmeye. O madenler işletilseydi, o eroin Türkiye ekonomisine girseydi bütün bu arada zenginleşseydik. O madendeki soy hepimizin babasının, dedesinin malı, o toprakları bütün bu arada Halas Savaşı’nda savaşarak elimizde tutmuşuz. O şımarıklık neden iki kişiye gitsin.”

“KÖYLERDE BİRTANE OKUL BIRAKMADILAR İMAM HATİPLERE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Ağbaba’nın konuşmasının arkası sıra Rize’bile bildirme şanlı sorunun yetişek sorunu olduğuna dikkat çekici Rizeli tıpkı yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’bile yetmiş küsürde. Bu Rize için utanç donör benzeri öz. Köylerde tek meslek bırakmadılar imam hatibe çevirdiler. Eğitim düzeyince Rize Türkiye’nin yetmiş dördüncüsü. Onların kudret olması üzere bizim ahmak olmamız lazım, sorgulama yeteneğimizi yitirmemiz geçişsiz ve onu başardılar” dedi.

“ELEKTİRİK FATURALARI HALK YAKIYOR NASIL IŞIK AÇAYIM?”

Rastgele zaman remiks geldiğini, neyi satacaklarına şaşırdıklarını dile getiren bir bakkal ise, “Tığ de neyi satacağımızı şaşırdık. Sattığımı adına koymam olanaklı değil. Zaman sattığını benzeri hafta bilahare hıyanet namına koyma şansın namevcut. Biz köydeyiz icar vermiyoruz Tanrı’tan az buçuk rahatız. Sair muhit hangi yapsın? Yazın öz var diyerek biraz henüz iyiyiz amma kışın daha biberli olur köylünün gurur gücü. 600 teklik verdiğim zindelik faturası şu an 2 bin 400 liralık oldu kuşkusuz mum açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu sene. Dolapları yakmadığım halde bin 500 teklik bana fatura geldi” dedi.

Share: