Rus petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

Global petrol piyasalarında salı haset Rusya’nın Avrupa’evet petrol akışlarının Ukrayna yoluyla durdurulduğuna ait haberlerle anif yükselişler geldi. Avrupa Birliği’nin İran ile nükleer anlaşmanın yine yürürlüğe sokulması üzere adımlar atması fiyatlardaki yükselişi sınırlasa de AKARSU’nin ESIR ve İngiltere kabil Mağribî müttefiklerinin kayran aldığı G7 ülkeleriyle birlikte üstünde çalıştığı Moskof petrolüne tavan fiyat uygulaması fiyatları daha bile anif yükseltebilir. DENIZ’nin Acımasız petrolü ithalatını sonlandırmayı planladığı tarih 5 Antrakt. G7 ülkeleri cidal nedeniyle Moskof petrolüne bir tavan eşit uygulaması üzerinde bu tarihe kadar çalışacak. Ancak Rusya Minval Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Rusya’nın ‘tavan eşit’ uygulayıcı ülkelere yer yağı satmayacağını söyledi. Antrparantez Fransız yatırım bankası Societe Generale, gelişmeleri Şark Avrupa için “yumruk benzeri şita” sinyali olarak görüyor.

“Ödemeyi yaptık, geri döndü”

Dünya’dan Alem Sarı imzasıyla yer düz habere göre Rusya’nın petrol boruhattı tekeli Transneft, salı günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Cenup Avrupa’ya sevkiyat yapılan Druzhba boru hattındaki yer yağı akışlarını “Mağribî ülkelerin yaptırımları dolayısıyla” durdurduğunu söyledi. Zalim petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’evet haiz Druzhba boruhattındaki akışların ödemesi Transneft’deri yapılan açıklamaya bakarak 22 Temmuz tarihinde yapıldı fakat Gazprombank’a makbul finansal yaptırımlar zımnında ifa 28 Temmuz’da düşüncesiz döndü. Rusya normalde bu boruhattı üzerinden üç SUTAŞ üyesine günde 250 bin varil olmamış petrol gönderiyor.

Forint, euro karşısında %0,8 düştü

Macaristan’birlikte bu hattan gelen petrolün yeryüzü iri alıcıları MOL ve Unipetrol. Petrolün tedarikçileri ise Rus erke şirketleri Lukoil, Rosneft ve Tatneft. Macar forinti haberlerin arkası sıra euro karşısında yüzde 0,8 değer kaybederken, Budapeşte borsasında hisseler yüzdelik 2,3 düştü.

Brent çağ zarfında yüzdelik 1’mağara üzerinde terfian 98,40 dolar/varil seviyesine büyüklüğünde çıktıktan bilahare, İran petrolünün pazara gireceği beklentilerinin güçlenmesiyle TSİ 15:42 itibariyle 96,52 dolar düzeyine kadar çekildi. WTI’üstelik ise salı haset ahit süresince 92,65 dolar düzeyleri görülürken, yer endişesi ve dinginlik endişesi arasında bitmeme fail volatil işlemlerde WTI zaman zarfında 89,05 dolar/varil düzeyine büyüklüğünde birlikte geriledi.

Societe Generale: Tahakküm tıpkısı kış olacak

Fransa merkezli envestisman bankası Societe Generale’den Doğu Avrupa stratejistlerinden Marek Drimal, sorunun biraz çevrim veya hafta içre çözülmesi durumunda üstelik gelişmelerin Şark Avrupa ekonomileri üzere “tahakküm aynı şita” olacağına dayalı cesim benzeri meni olduğu değerlendirmesini yaptı. Bankaya göre “Sevkiyatlarda haddinden fazla balaban problemler yaşanmasa üstelik erke fiyatlarının faziletli seyretmeye bitmeme etmesi bir nice ülkede üretimi, mübayaa gücünü hırçın etkileyecek, Doğu Avrupa ekonomilerinde akan açıkları yükseltecek ve bu nedenle de bu ekonomilerin servet birimlerinin performanslarına de yansıyacak”.

“Bazen DENIZ ülkeleri Zalim yer yağı alımlarını artırıyor”

Aralarında İtalya, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’nın bulunduğu bazen AKARSU ülkeleri, Rus enerji kaynaklarından bağımsızlaşma adımlarına ve yaptırımlara rağmen akıbet dönemde Rus petrolü alımlarını hızlandırdı. Bloomberg haberine bakarak bu ülkeler “sezdirmeden” gurur yapıyor ve İtalyan limanlarına Rusya’dan mevrut petrol sevkiyatları sabık hafta sonuç yedi haftanın genişlik faziletkâr düzeyine ulaştı. İspanya habere bakarak nisandan bu yana ilk defa Rus (Ural) petrolü satın aldı. Sputnik’te düz düzlük tıpkısı habere bakarak Türkiye’nin Rusya’dan yer yağı alımları birlikte son 6 haftanın zirvesine ulaştı.

Gazda üstelik akış azalmış, acil nitelik devreye girmişti

Rusya geçtiğimiz aylarda birçok DENIZ üyesine doğalgaz akışlarını azaltmış, Kuzey Debi 1 boruhattı üzerinde türbin bakımıyla ait sorunlar olduğunu belirtmiş, türbinin tedarikçisi Siemens Energy ve gazın arz balaban alıcısı Almanya’da siyasetçiler beyninde görüşmeler olmuştu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçtiğimiz hafta Siemens’in ürettiği türbini ülfet etmişti. Avrupa araz doğalgazı TTF salı günü akıbet ilkokul sene ortalamalarının tekmil tekmil üstünde 190 Euro/Mwh civarında muamele gördü. Orak Ayı ayının ortasında 150 Euro/Mwh düzeyinde olan TTF Ukrayna savaşının başladığı 24 Gücük Ay’fecir ayrımsız ahit önce 90 Euro/Mwh düzeyinin altındaydı. Avrupa’bile doğalgaz fiyatlarının artması hem hanehalklarının enerji faturalarını yükselterek ayrımsız anlaşma krizine yol açtı, hem bile Almanya kabilinden bildirme nazik ekonomilerde doğalgazda sanayiden göz yapılıp hanehalklarına yönlendirilmesini içeren acil buut planları devreye sokuldu.

Zalim petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

 

Nijerya Yer Yağı Bakanı Sylva: Her dönem 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Share: