Rusya sınırından boşaltma edilen ve 4 çocuğuna munsap Ahıska Irlamak anne: “Erdoğan babamdan Allah razı olsun”

Ukrayna’nın Herson şehrinden Türkiye’ye süzülmek amacıyla 31 Ekim’den beri Rusya sınırında muntazır 88 Ahıska Irlamak Elazığ’a getirildi. Elazığ’birlikte konaklayan değişik Ahıska Türkleri, akrabalarını davul, zurna eşliğinde karşıladı. Gözyaşlarının dominant olduğu karşılamada 4 çocuğuna kavuşan bir asıl, “Erdoğan babamdan Cenabıhak razı olsun” dedi.

Ukrayna’da devam fail savaşta Herson kentinde mahsur kalan Ahıska Türklerinin güvenliğini tedarik etmek için boşaltma işlemleri devam ediyor. Bu çerçevede daha ilk binlerce Ahıska Yırlamak tahliye edilerek Elazığ’a getirilmiş ve Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezine yerleştirilmişti. Gine Türkiye Cumhuriyeti’nin girişimleriyle Ukrayna’nın Herson şehrinden Türkiye’ye karışmak üzere 31 Ekim’den beri Rusya sınırında muntazır 88 Ahıska Irlamak Elazığ’a getirildi. 88 Ahıska Irlamak konaklama merkezindeki akrabaları vasıtasıyla bateri, zurna, kurban ve dua ile karşılandı. Hezel yerine dönen merkezde birtakım annesine birtakım oğluna kimi ise babasına kavuştu. Sevincin bilgili olduğu merkezde, alay gözyaşları üstelik adeta sel oldu.

Eşini ve 4 çocuğunu 7 kamer geçmiş gönderen fakat özlük gelemeyen esas Gülbahar Şamilova de o mevrut barhana içindeydi. Otobüsten nazil anne Şamilova, çocuklarına sarılarak gözyaşları içerisinde özlem giderdi. Herkesin gözyaşlarını tutamadığı anda Şamilova, “Çok şükür, herkesten Tanrı razı olsun. Erdoğan babamdan Allah razı olsun. Çocuklarıma kavuştum. Tanrı onları başımızdan kem etmesin. Onun yardımıyla ailelerimize kavuştuk. Iyi olsun var olsun” dedi.

Öte yandan, konaklama merkezinde toplam Ahıska Yırlamak sayısının 2 bin 551 olduğu bildirildi.

“Buranın taşını toprağını öpüyorum”

Şamilova’nın kayınbabası Hezim Şamilov üstelik, “Cumhurbaşkanımıza haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Gelinim Ukrayna’daydı. 7 ay ayrı kaldık. Benim 2 oğlum henüz orada. 2’si da yolda geliyor. Torunlarımı analarına kavuşturdular. Tanrı razı olsun. Buranın taşını toprağını öpüyorum” şeklinde konuştu.

Anne ve babasına mülaki Dilşat Başova ise, “Büyüklerimizden Cenabıhak razı olsun. Çok havari oldular. Anne babamıza birleşmek amacıyla ağırlık günler geçirdik” ifadelerini kullandı.

Eşine kavuşan benzeri eksantrik Ahıska Türkü Doşpolat dahi, “Ego geleli ayrımsız ay oldu. Eşim Ukrayna’daydı. Ego çocukları aldım getirdim. Eşime cevaz vermediler. Türk devleti iyi olsun. Onların sayesinde eşim geldi ve kavuştuk. Recep Tayyip Erdoğan sıhhatli olsun. Herkese teşekkür ederiz. Diyecek sözcük haddinden fazla ama heyecandan konuşamıyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu ise, “Boşaltma edilen soydaşlarımızı Barhana İdaresi koordinesinde buraya getiriyoruz. Burunları birlikte kanamadan konaklayacağı yerlere yerleştiriyoruz. Tahminî 2 bin 500’e mail ailemize bu işi gerçekleştirdik. Zaman de Rusya sınırında bekleyip ülkemize gelmeyi muntazır 88 Ahıska Türkü soydaşımızı aileleriyle buluşturduk. Bu mutluluğa şahit olduk. Davullar, zurnalar, kurban ve dualar eşliğinde karşılandılar. Ailelerine ve annelerine mülaki çocukları gördükçe yaptığımız işin ne büyüklüğünde anlamlı olduğuna bir kez henüz tanık olduk” ifadelerini kullandı. – ELAZIĞ

Share: