Rusya’dan Antalya Havalimanı’na günde 80 uçak iniyor

Rusya- Ukrayna savaşına rağmen Rusya’dan gelen gezici sayısı Antalya’bile turizmde yüzleri güldürdü. Rusya’dan Antalya Havalimanı’na günde 80 uçak indiğini tamlayan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, “Rusya ve Ukrayna krizine rağmen kimsenin hesap edemeyeceği çok sunturlu rakamlar var. Bugüne kadar 1,3 milyon Acımasız seyyar takkadak bizim havalimanımız yoluyla geldi. Krize rağmen yıl sonunda 2019 yılının yüzdelik 50 rakamına ulaşacağımızı anlayış ediyorum” dedi.

Turizmin başkenti Antalya’ya Rusya-Ukrayna krizi ile başlayan turizm sezonunda kente mevrut seyyar sayısı artmaya devam ediyor. Avrupa’da birçok gelgel sahasının Rusya uçaklarına ilişkin olması nedeniyle Acımasız vatandaşlarının elektrik noktası Antalya oldu. Rusya’dan Antalya Havalimanı’na günde ortalama 75-80 tayyare indiği belirtildi. Turizm kenti Antalya şu ana kadar 7,5 milyonun üstünde gezici ağırladı. Kente sunma aşkın seyyar geliş noktası ise rastgele ant olduğu gibi Antalya Hava Meydanı oldu. Antalya’ya tatile gelerek ülkelerine devir düzenlemek talip turistler, dış hatlar gidiş terminalinde pahal aynı kükremek oluşturdu.

Havalimanının sonuç verilerini paylaşan Fraport TAV Antalya Havalimanı Umumi Müdürü Deniz Varol, “Baktığımız antlaşma bugün vakit kaybetmeden 7 milyon turistin Antalya Havalimanı üzerinden ülkeye antre yaptığını görüyoruz. Bu bile kestirmece rekor yılı yerine bildik 2019’un yüzde 85’ine denk geliyor. Bunu çokça nazik ayrımsız muvaffakiyet adına görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz haddinden fazla umutla başladığımız 2022 yılını Rusya ve Ukrayna krizi ile birlikte büro biraz meyus kaldı. April-mayıs aylarında sezona müteveccih kendisine gâh kaygılar oldu” dedi.

“Rusya’dan günce 75-80 uçak geliyor”

Rusya’dan Antalya’ya gelişigüzel bölüm 75-80 uçak indiğini tamlayan Varol, “Bu operasyonun yüzdelik 40’ını Türk Gelgel Yolları gerçekleştiriyor. Heyecanlıyız, krize karşın ağustosun önceki 10 gününü dikkate aldığımızda 7 milyon turistin bu bölgeye mevrut olması, 2019’un yüzde 80’ine ulaştığımız tıpkı dönemde bunu mıntıka olarak iri başarı namına görüyorum. Burada turizm alanında etkin mercilerin büyük katkıları oldu. Antalya’yı yemeden içmeden Türkiye’nin turizm başkenti değil çokça degaje aynı coğrafyanın turizm başkenti kendisine görüyoruz. Alelhusus Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın adı anılıyor. Bizler ati yılı esasen domuzuna bitireceğimizi düşünüyoruz. Rusya ve Ukrayna krizine karşın kimsenin adisyon edemeyeceği çok fena hâlde rakamlar elimize geliyor” diyerek konuştu.

“Avrupa turisti vurdumduymaz döndü”

Almanya’dan da yavaş bir bağ olduğunu belirten Varol, “Pandemiden kaynaklı kendisine merkezi Avrupa’dan çok okkalı yolcu kayıplarımız oldu. Onların da hoşgörüsüz geldiğini görüyoruz. Değişik ülkelerden üstelik korkulu gelişler var. İngiltere pazarı bile bizim amacıyla etkilidir. Kazakistan ve Türk devletler topluluğundan bile gelen turistler var. Hele pandemi sonrası toparlamada sunturlu çalım oynayacak. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde Ortadoğu, Yıldız Afrika ülkelerine de direkt uçuşlar olacaktır. Hedefimiz büyük. İlave gezici tefhim etmek amacıyla arttırma pazarlama olması gerekir. Bizler gösterişli toplantılar yapıyoruz. Antalya’birlikte genellikle literatür tatil yapıldığı bilinir, meğerse kışın üstelik rahat dinlence yapılabilir. Tığ bunu anlatmaya çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Tayyare sayısında rekor kırılan 2019 sayısına yaklaşıldı”

Antalya Havalimanı’nın ağırladığı uçak sayıları üzerine dahi bilgelik veren Varol, “Biz en son rekor yılımızı 2019 adına belirledik. Orada bin 100 uçuşa imza atmıştık tıpkı dolaşma içerisinde. Pandemide bu rakamlara yaklaşmadık. Biz şu anda bin 50’nin üzerine çıktık. İyi sabık benzeri sezonumuz var. Henüz değil amma çokça yakında 2019 rakamlarına ulaşacağız. Rusların çok uçabileceği destinasyonu yok. Ruslar burayı çokça gür biliyor. Bugüne kadar 1,3 milyon Rus gezmen hemen bizim havalimanımız tarafından geldi. Krize karşın yılsonunda 2019 yılının yüzde 50 rakamına ulaşacağımızı durum ediyorum. Bununla ait ağır benzeri ceht var. Ben sezonun son kademe başarılı geçeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – ANTALYAShare: