Rusya’nın doğal gaz akışını kesmesiyle pres durumda küsurat Avrupa’nın imdadına Türkiye yetişecek: Eleştiri şan üstlenebiliriz

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , 4. Türk-Alman Enerji Forumu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, acun genelinde Rusya- Ukrayna savaşı ve kalan toptan pahalılık dolayısıyla kavi benzeri erke kriziyle yüz yüze olduğunu söyledi.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYLE HENÜZ BAŞARILI SINAV VERİLEBİLİR”

Erke krizi zımnında ülkelerin planlarını yeniden gözden geçirdiğine belen eden Dönmez, “Geri enerji sektöründe yenilenebilir enerjiden, hidrojenden, oldukça parçalı çekirdeksel reaktörlerden, ekonominin elektrifikasyonundan bahsederken bugün enerjinin gündemine, yer yağı, doğal gaz ve kömür gine yerleşmiştir.” dedi.

Daha fazla yenilenebilir enerjiye yönelmeyle elan kalburüstü benzeri imtihan verilebileceğine işaret fail Dönmez, “Halihazırda mevcut gaz fiyatlarıyla neredeyse 20 yıl sonraları iktisadi olacak denilen yeşil hidrojen birlikte konuşu görünüyor. Birleşme teknolojisi üzerine, hep gelecek 20 yılın teknolojisi denilirdi, son dönemde artık henüz kısaltmaya başladık. Ati 10 yılın teknolojisi şeklinde sıraladık.” ifadelerini kullandı.

“ÜÇÜNCÜ FSRU TESTİ BU YIL İÇİNDE DEVREYE ALINACAK”

Avrupa’nın enerji genişlik güvenliği konusunda yaşadığı problemlere değinen Dönmez, mecmu siyasa yapıcıların enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına müteveccih hedefler belirlediklerini söyledi.

Bakan Dönmez, erke genişlik güvenliğinin sağlanması noktasında ana ve uygulayım bilimi çeşitliliğiyle muvazeneli ve yedekli tıpkısı erke sistemi tasarlanmasının nazik önem taşıdığını anlatım etti. Enerji sunu güvenliğinin sağlanması ve daha rekabetçi fiyatlardan erke temini amacıyla dış alım güzergahlarını çeşitlendirme noktasında iri çabalama gösterdiklerini nâkil Dönmez, “LNG terminallerimizin kapasitesini ve sayısını artırdık, doğal gaz depo kapasitemizi artırdık ve artırmaya bitmeme ediyoruz. Üçüncü FSRU tesisinin üstelik bu yıl içerisinde devreye alınmasını öngörüyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİNE HAZIR”

Hidrokarbür aramalarına dahi bitmeme ettiklerini tamlayan Dönmez, ” Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük gaz keşfimiz kapsamında evvel gazın 2023 yılında sistemimize ulaştırılması için çalışmalarımızı muttasıl sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

Dönmez, Türkiye’nin çabucak kendi enerji bildirme güvenliğini sağlamakla yetinmeyip mail coğrafyasındaki enerji kaynaklarının arzu eden ülkelere taşınması noktasında dahi eke roller üstlendiğinin altını çizerek, “Filvaki TANAP-TAP, Bakü-Tiflis- Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum kadar liyakatli ve emin arsıulusal erke projeleri Türkiye’nin büyük özveri ve katkısıyla hayata geçmiştir. Tüm bu projeler, küresel çapta yaşanan olumsuzluklara rağmen, devreye girdikleri günden bu yana sorunsuz şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“BATI’YA NATÜREL ULAŞIMINDA KRİTİK RACON ÜSTLENEBİLİRİZ”

Avrupa ilkin atılmak amacıyla dünyadaki gaz krizinin çözümüne ulama sunmak amacıyla piyasaya daha fazla doğal gaz arzının sunulması gerektiğini dile getiren Dönmez, şöyle konuştu:

“Bu minvalde ülkemizin arsıulusal erke projelerindeki başarısı, tıpkısı enerji partneri namına güvenilirliği ve ümranlı gaz altyapısı göz önünde bulundurulduğunda, ülkemiz yandaki ülkelerdeki katıksız gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu zaman olduğu kabil gelecekte üstelik ciddi roller üstlenebilir. Bu kapsamda Türkiye, Türkmenistan gazı ilkin gelmek amacıyla Hazar bölgesinin, İsrail gazı özellikle almak amacıyla Şarki Akdeniz bölgesinin ve etraflı vadede Irak’ın saf kaynaklarının ülkemize ve ülkemiz eliyle piyasalara ulaştırılması için elinden geleni yapmaya hazır. Akıbet zamanlarda kip çokça Güneydoğu Avrupa ülkesi doğal gaz taleplerini karşılayabilmek üzere ülkemizle ağırbaşlı temaslarda bulunmaktadır.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİNİN PAYI YÜZDE 54’E ÇIKTI”

Türkiye’nin elektrik müesses gücünde yenilenebilir enerjinin payının yüzdelik 54’e çıktığını bildiren Dönmez, yenilenebilir oturmuş güç bakımından Türkiye’nin dünyada 12., Avrupa’da 5. sırada olduğunu, çağ paneli üretiminde dahi 4. tam düzlük aldığını aktardı.

Dönmez, erke dönüşümü üzere önemli bire bir yardım sağlayacağını öngördükleri kıytırık ve ölçülü ölçekli çekirdeksel reaktörlere müteveccih gelişmeleri dahi yakından izlem ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin erke dönüşümünde hidrojenin de makro payının olacağını düşünüyoruz. Beş sene ilk neredeyse hiçbir ülkenin hidrojen stratejisi bulunmazken, bugün 40’tan çok ülkenin stratejilerini açıkladığını görüyoruz. Türkiye’nin yüksek yenilenebilir potansiyeli, düşük yenilenebilir erke santral kurulum maliyetleri ve bulunan borazan hatlarının geliştirilmesi ile Avrupa amacıyla yeşil müvellidülma üretimi ve ticareti bakımından bildirme uygun ülkelerden biri olmasını bekliyoruz. Ayrıca, hidrojenin saf gazla karıştırılarak ihraç edilmesi üzere dahi ülkemizin mehabetli aynı potansiyele ehil olduğunu değerlendiriyoruz. Bugün yeşil müvellidülma alanında imzalayacağımız belgenin üstelik Türkiye’nin hidrojen alanındaki çalışmalarına yardım sunacağını ve gelişim birliğimizi geliştireceğini düşünüyoruz.”

Konuşmaların peşi sıra Dönmez ile Almanya Ekonomi ve İklim Esirgeme Bakanı Robert Habeck beyninde yeşil müvellidülma alanında hisse senedi birliğini yetiştirmek üzere sıkıntı mektubu imzalandı.

Share: