Saadet Partili Karaduman: “İsrail’e büyükelçi ataması kararı gabi çekilmeli”

Bahtiyarlık Partisi Konya Saylav Abdulkadir Karaduman, İsrail’e sefirikebir atanmasıyla ait kararın tıpkısı an önceki et kafalı çekilmesi gerektiğini savundu.

Karaduman, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, İsrail’in, hemen Filistinliler üzere değil, bütün insanlık üzere zılgıt olduğunu söyledi.

Karaduman, “Yıldırıcı İsrail’e büyükelçi atanması, İsrail ile ilişkilerin normalleşme düzeyine çıkarılması Filistin davasına ihanetten ve katliamların meşrulaştırılmasından eksantrik tek medlul taşımayacaktır.” diyerek konuştu.

Teröristle normalleşme olamayacağını anlatım eden Karaduman, “Filistin topraklarını engelleme etmeyi, Filistinli Müslümanları katletmeyi tıpkı rutin haline getiren yıldırıcı devleti, resmi adına karakterize etmek ve İsrail’e sefirikebir kaldırmak aymazlık değil, tıpkısı hainlik vesikasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Filistin’in, adamlık ve vicdan meselesi olduğunu vurgulayan Karaduman, ülke idarecilerinin konuyla ilgili tekebbür takınırken bu gerçekleri göz ardı etmemesi gerektiğini belirtti.

Karaduman, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede terörist İsrail’e sefirikebir atamasıyla ilişik değişmeyen tıpkı dakika ilk idraksiz çekilmelidir. Ticari, askeri yahut stratejik bilcümle ortaklıklar durdurulmalı ve yıpranmamış anlaşmalar yapılmamalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 teşkilatları ile aynı araya gelinmeli ve içtimai, siyasal ve kazançlı yaptırım kararlarını acilen uygulamalıdır. Gazze’deki ambargoyu delgeç adımlar atılarak dünyayla irtibatı sağlanmalıdır. Bunun ilk adımı da Gazze’ye limanlar açarak bölgenin güvenliği inanca altına alınmalıdır. Kudüs hep tıpkı şekilde Filistin’in başkenti kendisine zar edilmelidir. İslam ülkeleri ve özge ülkeler da buna teşvik edilmeli, bunun amacıyla halkoyu oluşturulmalıdır.”

Share: