Sadıkoğlu, “Pratikte olan projeler, EPDK’nın bakir kararından muaf tutulmalı”

Malatya Ticaret ve Endüstri Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ağababa Sadıkoğlu, EPDK’nın lisanssız faaliyet üretimi yapan işletmelerin istihlak ilavesi enerjinin bedelsiz devri karşı çıkardığı yeni yönetmeliğin, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğini söyledi.

Erke Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) sanayicilerin yaptığı lisanssız Tarih Enerjisi Santrallerinde (GES) üretilen elektriğin bir kısmını ücretsiz olarak alınmasına imkan tanıyan talimatname Resmi Gazetede yayımlandı.

Yeni yönetmeliğin ruhsatları münfail ve uygulamada olan projeleri içermemesi gerektiğine belirten Sadıkoğlu, “Ülkemiz güneş enerjisinden yararlanma anlamında genişlik makul coğrafya olup GES yatırımları çokça aşkın bent görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle çokça sayıda firma efdal kibar yatırımlar ile GES kurarak, zat enerji ihtiyacını karşıladıkları kabil tüketim fazlasını bile sisteme feda etmek amacıyla yatırım yaptılar. Halen inşası bitmeme etmekte olan yeniden yüzlerce GES yatırımı bulunuyor. EPDK’nın GES’lerde üretilen elektriğin bir kısmını bedelsiz olarak alınmasına imkan tanıyan kullanılmamış yönetmeliği gebe borçlanmalar ile yatırım yapmış yatırımcıları mağdur edecektir. Bu nedenler, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından affedilmiş tutulmalıdır. Yatırımcıların karşı karşıya kalacakları konuşu riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler artarak devam etmelidir. Pahal durumda erke maliyetleri zımnında istihsal yapmakta zorlanan sanayicimiz özellikle başlamak amacıyla işletmelerimizin mağduriyeti artarak devam edecektir” diye konuştu. – MALATYA

Share: