‘Sağlıklı Kentler’ daha çok Başkent’te

‘Dosdoğru Kentler’ çıktı Başkent’te

ANKARA – Dimdik şehirler hareketinin gelişebilmesi amacıyla 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit’ın yaptığı Türkiye Metin Kentler Birliği (SKB), bundan sonra çalışmalarını Ankara ofisinden bile yürütecek.

Türkiye Dimdik Kentler Birliği, ‘şehir sağlığı temasıyla’ şehirlerle direkt teşrikimesai tarafından uygulanacak siyasi ve sektörler arası hamle adına, 1988’de küresel apışlık şeklinde kurulan Acun Keyif Örgütü Avrupa Dimdik Şehirler Zıkkım’na 2005 yılında karışma oldu. Dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Hikmet Delimsirek’in öncülüğünde ‘Bursa merkezli adına’ 10 kurucu uray ile çalışmalarına başlayan Türkiye Metin Kentler Birliği, bugün 130 organ şehremaneti ile Türkiye’da sağlıklı kentlerin oluşumuna önderlik eden yetişkin aynı kurumsal bina haline geldi. Bugüne büyüklüğünde çalışmalarını Bursa merkezli olarak yürüten ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal’ın yaptığı Türkiye Metin Kentler Birliği, bundan sonra çalışmalarını Ankara merkezli yerine yürütecek.

Türkiye Dimdik Kentler Birliği’nin Ankara ofisi açılışı; Türkiye Mıhlı Kentler Birliği Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Delicesine, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Saylav İsmet Büyükataman, DOĞRU Öğür Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Efkan Ala, Muhammed Müfit Kültürlü, Galebe Kader, Emine Ağır Gözgeç, Osman Mesten, Eş Dikkat, Atilla Ödünç, Ahmet Kılıç ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Balkı, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Saika, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Dert, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu uray başkanları, DÜRÜST Fırka Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Başkanlar şehirlerinin doktoru

Türkiye Zinde Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Lüle Taşı, konuşmasında birliğin kuruluşuna önderlik fail başkanlardan Hikmet Atmaca’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine katkı veren rüesa Recep Altepe ve Menderes Türel’e da teşekkür etti. Başkan Magnezit, Türkiye Metin Kentler Birliği’nin uluslararası temsili nedeniyle ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye ofisi, Birleşmiş Milletlere tutkun ayrıksı alım ve kuruluşlar ile kuma emek alanlarında’ işbirliklerinin daha mübarek ayla getirilmesi için Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Afiyet dendiğinde akla önce namına hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Komutan Aktaş, “Şehremaneti başkanları bile tıpkısı zamanda şehirlerinin doktorlarıdır. Yaptığımız rastgele projenin ucunda, sağlıkla dayalı nitelik var. Bu sefer bile olsa, şebeke yahut enfrastrüktür bile olsa” dedi.

17 yılda 130 organ

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin güzeşte 17 yıl içerisinde 10 kurucu şehremaneti ile başlayan kurumsal yapısını zaman 130 organ ile devam ettirdiğini rapor eden Başkan Denizköpüğü, “Kıvançla beyan etmek isterim ki site sağlığı konusuna olan ilgiden dolayı, kullanılmamış aldığımız üyelik başvuruları her güzeşte çevrim artmaktadır. Pandemi ve abuhava değişikliğinden kaynaklı afat başta gelmek amacıyla, kamu proses bizlere cesim dersler vermekte. Imdi şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, abuhava değişikliği gerçeğini görerek fora etmek zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün birçok belediyemiz akıllı şehirler, tehlikesiz kentler, mukavim kentler, sürdürülebilir kentler, solidarist kentler, iklim değişikliğine ahenkli kentler kabilinden ayrımlı temalarda kurulan kent ağlarına organ adına kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Tığ da bu çerçevede Türkiye Zinde Kentler Birliği adına, DSÖ Mıhlı Şehirler Zehir kabilinden önemi seçkin sabık gün mütezayit benzeri ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı ihya arzusu içerisindeyiz. Açılışını yaptığımız Ankara ofisimizin çalışmalarımıza ivme katacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Yeni döl belediyecilik

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin birlikte sağlık olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde haddinden fazla biberli tıpkısı şekilde tecrübe edildiğini hatırlattı. Bireylerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin muhakkak dosdoğru olması gerektiğine özen çekici Mecnunca, “Zinde aynı acun üzere ‘Cumhurbaşkanımızın evcil yönetimler manifestosuna koyduğu’ beyinli şehirler, yeşil, mukavemetli ve tehlikesiz şehirler başlıklarının kâffesi üzerimize şişman emanettir. 1994’te attığımız döl var. Bakir tohum belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın her alanına dokunmaktır. Tarih ve uygarlık şehri Bursa’nın başkanının birliğin başında olmasından öz saygı duyuyoruz. Yapılan çalışmalarla Dünya Afiyet Örgütü’nün kat sayı gösterdiği ülke olduk. Suyu yönetemezseniz dosdoğru olamazsınız. Obeziteyi yönetemezseniz zinde olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, dimdik olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, sağlıklı olamazsınız. O yüzden yeşil şehirleri, yıpranmamış çocuk belediyeciliği bütün alay malay mensur etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül bile dimdik kentlerin yekpare dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan bir terim olduğuna dikkat çekti. Dosdoğru şehirlerin şehirde yaşayanların maltalık kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Çetince, “Konuya firez turizm şapkamızla baktığımızda, yemeden içmeden yaşayanların değil kenti ülfet edenlerin da dimdik olmasını, avlu kalitesi, birikim ve tecrübelerinin iyi olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe, metin site olmaya önem verilmesi gerekiyor. Serencam 20 yılda sağlıklı, yeşil, sürdürülebilir, firez ve turizm kadar bilcümle alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun için faaliyet veren bilcümle şehremaneti başkanlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman da Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulup bugünlere mevrut domuzuna birlikteliğin oluşmasına katkı sunan, emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Bursa Saylav Efkan Ala ise kent yerine kent kelimesinin çok henüz akıllıca olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz ama şehri, o tarihi yaşamadan, yeniden nesir edemezsiniz. Zira site, zamanla gelişigüzel, yaşanılanlarla alay malay şehirdir. 1000 yıllık şehirse, o şehri inşa etmek için 1000 yıl gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ankara ofisi, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Share: