Saika Kayaç:  “Sözleşmeli Öğretmene Arızi birlikte Olsa Sevap Vererek Çalıştırma Teklifinde Bulunuyorsunuz, Yeter Daha Çok”

CHP Ankara Mebus Sebep Kayaç, Milli Yetişek Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta yaptığı 20 bin hoca ataması üstüne; “İstanbul ilkin kalkışmak için Türkiye’nin ciharıyek yanında 20 bin kontratlı öğretmene diyor kim ‘sizin resmi namına göreve bidayet süreniz gelinceye kadar ücretli kendisine derslere girmenizi istiyoruz.’ Böyle ayrımsız aplikasyon muz cumhuriyetinde dahi bulunmayan… Kontratlı öğretmene deminden, geçici dahi olsa ecir vererek çalıştırma teklifinde bulunuyorsunuz. Yeter artık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 1 Eylül’üstelik Beştepe’de yapılan tören ile Milli Terbiye Bakanlığı 20 bin öğretmenin atmasını yaptı. Ancak Saika Kayaç, sözleşmeli öğretmene, “ecir vererek mücahede teklifinde bulunulduğunu” söyledi.

ANKA Olgun Ajansı’na açıklama fail Kaya, “Haziran ayında okullar kapanırken Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’e bir çağrı yapmıştım. Öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla tek ant kaybetmeden 87 bin 500 ücretli hoca çalışıyor, bunların yerine fiilî hoca ataması yapılsın diye. Ama hangi yazık ki bizim çağrılarımıza kulak tıkadı. ve bu çağrıyı duymadı” dedi.

Bakanlığın 3 kamer sonradan 20 bin sarıklı ataması yaptığını anımsatan Kayaç, “20 bin hoca ataması yaptı. Fakat öğretmenler göreve başlamadı. İstanbul ilkin doğmak için Türkiye’nin ciharıyek birlikte 20 bin sözleşmeli öğretmene diyor kim ‘sizin resmi yerine göreve start süreniz gelinceye kadar ücretli olarak derslere girmenizi istiyoruz.’ Hakeza aynı aplikasyon muz cumhuriyetinde de yok. Siz ne ülkede yaşıyorsunuz. Kâfi bundan sonra. Öğretmen, yetişek sizin oyuncağınız değil. Dallar sizin oyuncağınız değil” sözleriyle eleştirdi.

İktidara reaksiyon gösteren Kaya, “Öğretmenlerin ücretli, kontratlı olması elhak akıllıcasına değil. Ama siz bununla yetinmiyorsunuz, kontratlı öğretmene demin, eğreti da olsa sevap vererek çalıştırma teklifinde bulunuyorsunuz. Kâfi bundan sonra, yönetemiyorsanız bırakın gidin. Ne çocuklarımızın geleceği hangi eğitimimizin geleceği bu anlayışa konfirmasyon edilemez” diyerek konuştu.Share: