Sakırga popülasyonundaki çoğalma “KKKA vakaları”nı bile artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Asıl Fen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında son yıllarda yeniden artım yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, seçkin sene KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda akıbet yıllarda artma yaşandığına, bunun dahi KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Esbak yıllarda vakalarla arz kesif karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine düzlük Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Olay sayılarında az buçuk henüz güneye makul artış var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonraları baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı sunu çok 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda benzer 1300’lere yakındı, bilahare her an azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Akıbet 2-3 yıldır tekrar sayıda artım görüyoruz. 1300-1400’lere mail tıpkı misil görüyoruz. Bu bir nice sebeple izah edilebilir, pandemi süreci zımnında insanların iri kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan sakırga sayısının dahi artması… Virüs taşıyan sakırga sayısı arttığı ant elbette kim hastalık riski bile artıyor.”

Sivas’ta daha geçmiş Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze mecbur köylerde henüz birkaç vaka görüldüğünü hatırlatan Bakır, sonuç yıllarda ise vakalarda çoğalma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte sakırga popülasyonunda dahi artma yaşandığını anlatan Bakır, vahşi ve evcil hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına genellikle baharat ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonraları vakalarda düşüş yaşandığını ifade etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ahiret yolculuğu oranının henüz az olduğuna dikkati calip Bakır, alelumum kâmil ve encam gözyaşı ile munzam hastalığı olanlarda hastalığın alçak seyrettiğini vurguladı.

“Aşılama çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini dahi aktararak, şöyle devam etti:

“Faz 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşı deneyiminin KKKA aşısına bile kaydırılarak bu aşının biran evvel faz çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzumlu ülkemizde gerekse güçlükle dışı bazlı safha düzeyinde olan çalışmalar var.”

Herhangi Bir kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına de belen eden Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne uygun şekilde biran evvel çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: