Samsun Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır’a gündeş efsanevi pazarı kuracak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kardeş kent Diyarbakır’a gündeş aynı efsanevi pazarı kazandıracak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan kayıtlı açıklamaya göre, kardeş kent Diyarbakır’ın Hani ilçesinde 12 bin 110 metrekarelik alanda efsanevi pazarı kurulacak.

Vatandaşların geçimlerinin yüzdelik 80’inini ekincilik ve hayvancılıktan sağlaması sebebiyle Hani’bile hayvancılığı ihya etmek için hayvan pazarı yapmaya karar veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, projeye ilgili hazırlıklarını tamamladı.

Projede, 8,5 metrekarelik karantina ahırı, 15 metrekarelik yemleme deposu, 25 metrekarelik matbua depolama alanı, 72 metrekarelik akarsu deposu, 108 metrekarelik lağım çukuru, 60 metrekarelik dezenfeksiyon havuzu, 1493 metrekarelik badok binası, 91 metrekarelik adak koca binası, 25 metrekarelik düzenlilik ve taharri binası, 204 metrekarelik yönetsel yapı ve 697 metrekarelik park yeri alanı bulunuyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, Diyarbakır’ın Hani ilçesine yapacakları hayvan pazarı projesinin kaymakamlık ekonomisi amacıyla makro olduğunu vurguladı.

Çıpa, “Hani ilçesi devletimizin yaptığı yatırımlar sebebiyle anbean büyüyor ve gelişiyor. Tığ de cömert şehrimiz Diyarbakır’ın yanı sıra olup, ilçeye çok tetik ve çağdaş bire bir etkili efsanevi pazarı yapacağız. Zira hayvancılıkla uğraşılan ilçenin efsanevi pazarı olmaması düşünülemez. İnşallah ihale sürecinin ardından proje bidayet algı.” İfadelerini kullandı.

Share: