Samsun’da “14. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi” düzenlendi

Milli Savunma Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, “Biz, Balkanları fiziken bıraktık amma yüreğimiz, aklımız bütün orada. Esbak Osmanlı’dan mütezayit amma bugün bizim sıfır, Osmanlı’nın kültürünü, damgasını vurduğu coğrafyalarla yakın bent ve münasebet içre olmamız elzemdir.” dedi.

Samsun Trok Derneğinin desteğiyle planlı 14. Arsıulusal Balkan Tarihi Kongresi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda gerçekleştirildi.

Samsun Trampa Derneği Fen Oturmuş üyesi ve Milli Defans Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin seçkin yönüyle haber, kültürel ve içtimai gelişmeye katkı sağlayacağını söyledi.

Tarihte yaşanan olayların milletlerin hayatlarını etkilediği kadar sanatsal ve kültürel anlamda dahi farklılık oluşmasını sağladığına bel eden Kocaoğlu, “Biz Balkanları fiziken bıraktık ama yüreğimiz, aklımız bilcümle orada. Evvel Osmanlı’dan kalan ama bugün bizim sıfır, Osmanlı’nın kültürünü, damgasını vurduğu coğrafyalarla mail bağ ve alışveriş ortamında olmamız elzemdir.” ifadesini kullandı.

Balkanların kılıçla değil, gönüllerle kazanıldığını, bu nedenle bağların yıkılmasının pahal olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Hep Türk gençlerinin Balkanları görmesini istiyorum. Osmanlı’nın erbap olduğu ama bizim boşanmak zorunda kaldığımız Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu çok önemlidir. Misakımilli bizim vatan topraklarımızın bittiği sınırdır amma bizim tıpkı dahi güvenlik sınırımız var, Balkanlar’a kadar. Balkanlar’birlikte esecek her soğuk rüzgar, bizi sıkıntıya sokar. Bilcümle dünyanın gözü bizim topraklarımızda. 100 yıldır ayaktayız. Türkiye çok elan aktif olacak ve güzel yerlere ati. Türkiye hiçbir Ortadoğu devletiyle kıyas edilemez. Bölgesinde ve dünyada zihayat aynı ülkedir.”

Samsun Değişim Derneği Başkanı Porte Tatar ise kongrenin sabık yıl yaşanan salgın dolayısıyla yapılamadığını, bundan sonra düzenli namına düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Kongre kapsamında Balkanların tarihiyle ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Share: