Samsun’da öğretmeni darbettiği iddiasıyla 2 mektepli yakını gözaltına makbuz

Samsun’un Çarşamba ilçesinde ayrımsız öğretmeni darbettikleri iddiasıyla 2 öğrenci yakını gözaltına alındı.

İddiaya göre, Atatürk Ortaokulunda tahsil gören aynı öğrenci, geçmiş akşam eve gittiğinde ailesine, beden terbiyesi öğretmeni Meram Atay’ın namına tokat attığını söyledi.

Bunun üstüne okula revan velisi E.Ç. ve çocuğun ağabeyi F.Ç, meslek bahçesinde Atay ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine E.Ç. ve F.Ç, Atay’ı darbetti.

İhbar üzerine okula revan Çarşamba İlçe Inanma Müdürlüğü ekipleri E.Ç. ve F.Ç’yi gözaltına aldı.

Atay ise Çarşamba Oran Hastanesine anbean keyif raporu aldı.

Öte yandan, olay, okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Eğitim-Tıpkısı-Sen olayı kınadı

Eğitim Bilimi-Benzeri-Sen Samsun İl Başkanı Hamdi Kader, Atatürk Ortaokulu uğrunda yaptığı açıklamada, meslektaşlarına müteveccih saldırının çığır kanununun ne kadar fire olduğunu ortaya çıkardığını savundu.

Meslek kanununda şiddete müteveccih değme kalem eylemi caydıracak yasalı düzenlemenin konulması gerektiğini belirten Nasip, “Eğitim Bilimi ortamında öğretmenlerimizin hep enerjilerini çocuklarımızın geleceklerine aktarması, bu bellek ile çalışması gerekir. Velinin veya benzeri başkasının okula gelip bu durumu yaşatma kaygısı olmasını bundan sonra istemiyoruz. Hem Kasıt öğretmenimize hem burada çalışan arkadaşlarımıza önceki olsun diyoruz. Bu saldırı hemen Amaç öğretmene değil, bilcümle terbiye çalışanlarına yapılmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin cezalandırılmamış kalmaması üzere konuyu strateji edeceğimizi tabir ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Terbiye-Benzeri-Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan Demir üstelik Murat Atay’ın uğradığı saldırının, öğretmene momentum yasasının derhal çıkarılması gerekliliğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanları kabil öğretmeni güçlendirecek, koruyacak tedbirlerin Öğretmenlik Iz Kanunu’nda düz alması gerektiğini anlatan Çipo, “Tüm okullarımızda düzenlilik personelinin bulundurulması zaruridir.” dedi.

Açıklamaya, Eğitim Bilimi-İş Çarşamba İlçe Başkanı Yüce Demirci ile sendika üyeleri ve öğretmenler katıldı.

Share: