Samsun’daki ortaokul 5 yılda 6 bin 46 birim çağ bağışladı

Samsun’daki ortaokul 5 yılda 6 bin 46 birim soluk bağışladı

SAMSUN – Samsun’birlikte kurumsal kan bağışçısı olan Baruthane Ortaokulu serencam 5 yılda 6 bin 46 vahit kan bağışlayarak 20 binin üzerinde vatandaşın kana ulaşmasını sağladı.

Her yıl düzenlediği kan bağışı kampanyasıyla Türkiye rekorları kıran Baruthane Ortaokulu, 2022 yılında bin 445 vahit çağ topladı. 2022 yılında düzenlenen koku bağışı kampanyasında yüzlerce vatandaşı okula davet ederek içki bağışı yaptıran okulda, öğrencilere ve kampanyada memur idarecilere plaket ve doküman verildi. Meslek bahçesinde düzenlen törende minik öğrenciler plaket almanın mutluluğunu yaşadı.

Törende konuşan Baruthane Ortaokulu Müdürü Süleyman Çiftli, “Canan öğrencilerimizin heyecanını görüyorsunuz. Esasen bu coşku okulumuzun kurulum yılından itibaren gelişigüzel sene artarak devam ediyor. Imdi ayrımsız hava kültürü oluştu. Bu gurur kültüründe rastgele mektepli şunu çok mebzul biliyor. ‘Ben temas sene gerçekli zat adıma bire bir içtimai baskı projesi üreteceğim.’ Bu sosyal sıkıntı projesinde birlikte çağ bağışı bizim sunu kebir mihenk taşlarımızdan tıpkı tanesidir. Akıbet 5 yıldır okulumuz Türkiye çağ bağışı rekoru kırıyor. Bu organizasyonlar içerisinde 6 Kasımda yaptığımız zaman bağışında da bin 445 birim ile 2022 içki bağışı rekorunu kırdık. Bu güne kadarda mecmu 6 bin 64 birim dem bağışı elde ettik. Bu aşağı faziletli benzeri orandır. Kestirmece 20 bine mümasil hastanın iflah bulmasına sebep oldular. Öğrencilerimizin heyecanı, motivasyonu, gelecek nesillerde ülkemizin seçkin yönetiminde bulanacak bu çocuklarımızın başarma duygularını değerlerini, selamet yapmayı ve yardımlaşmayı öğrenmiş olmalarını son evre önemsiyoruz. Tam öğrencilerimizle çekicilik duyuyoruz” dedi.

“Samsun kan bağışında yüzde 98 gibi büyük aynı rakama ulaştı”

Baruthane Ortaokulu’nun gerçekleştirmiş olduğu projeden dünya çokça mutlu olduklarını belirten Samsun Kızılay İl Başkanı Ahmet Muştu ise, “Çağ ivedili sıfır amma her an ihtiyaç mahsus, hastanelerde ve evlerde hastalıktan mustarip insanların yer az mevcut kanlardan birine topluluk olup, o kanı üstelik bulamadığı amacıyla seçme yeri beklemek zorunda artan, amma mutlak ihtiyaç mahsus, etken yerine sadece insandan alınabilen ayrımsız yapıdır. Biz Türkiye’dahi 2005 yılında dönemin Başbakanı günümüzün Cumhur Reisi olan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin yetki vermesiyle Türkiye’dahi soluk çokluk işini Kızılay vasıtasıyla üstlendik. Bu iş o dönemlerde yüzde 40 civarlarında idi. Koku ekipleri bu çalışmalarını arttırarak Türkiye genelinde bu rakamı yüzde 91’e çıkarttılar. Samsun bölgesi kendisine de yüzde 98 üzere tıpkı ölçü ile yetişkin benzeri muvaffakiyet yakalamış durumdayız” diye konuştu.

Programda konuşan İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Mırık ise çağ vermenin önemine değinerek herkesi, koku bağışçısı olmaya çağırma etti.

Program dolgun fotoğraf çekiminin arkası sıra sona erdi.

Share: