Samsunlu Kendir Üreticisi: “Biz Resmen Kandırıldık. Bazı Kişiler Parasını Yediler, Narlısaray Halkı Tamamen Kıygın Edildi”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

CHP Samsun Saylav Neslihan Hancıoğlu ve Tekirdağ Mebus Okan Gaytancıoğlu, Samsun’un Vezirköprü ilçesine vabeste Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üreticilerinin sorunlarını dinledi. Kendir üreticisi Hasan Koç, kendilerine çokça balaban vaatler verildiğini belirterek, “Biz resmen kandırıldık, bir çıkmazın içerisine çekildik. Bazı bazı şahıslar parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen kıygın edildi” dedi. Narlısaray Mahallesi Muhtarı Yüce Sezgen ise “Ektiğimiz kenevirlerimiz elimizde kaldı. Parasını alamadık, mağdur olduk. Şu anda çokça perişanız” diyerek konuştu.

Neslihan Hancıoğlu ve Okan Gaytancıoğlu, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 31 Ağustos’ta Samsun’dahi yapacağı grup toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’birlikte yapılan yerli seçimler öncesinde kendir tarımında uçman kaymakamlık kendisine açıkladığı Vezirköprü’nün Narlısaray Mahallesi’nde kendir üreticilerini mülakat etti.

“KENEVİR SEÇKIN ALANDA KULLANILAN BİTKİDİR”

Okan Gaytancıoğlu, “Benzeri kendir tarlasındayız. Çoğu adam, bunun uyuşturucu husus özelliğini bilir. Doğrudur, maden maddede yapılır ama mebzul kullanıldığında, yani bu özelliği yok edildiğinde çare sanayisinde, yapı sanayisinde, plastik sanayisinde, başkaca otomotivde, hatta uzay sanayisinde, temas alanda geçer aynı bitki. Tek yıllık ayrımsız nebat ve gene üretim üssü olarak dahi Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmiştir” dedi.

Neslihan Hancıoğlu ise Cumhur Reisi Erdoğan’ın 2019’daki yerel seçimler öncesinde, Vezirköprü’yü kenevir üretiminde tayyareci ilçelerden bir namına açıkladığını anımsattı. Hancıoğlu, “Elbette ki çiftçimiz, üreticimiz, kendir ekimine o dönemde başladı. Ama geldiğimiz bugünkü durumu ise eken, üreten arkadaşım anlatsın” diyerek kenevir üreticisi Hasan Koç’a küçümseme verdi. Belletici, şunları söyledi:

“NARLISARAY HALKI KENDISINE RESMEN KANDIRILDIK”

“Sizlerin da söyledikleriniz üzere sözler, vaatler verildi ve bu Narlısaray Mahallemiz üzerinden haddinden fazla büyük reklam yapıldı. Çokça şişman vaatler verildi. İşte ‘fabrikasını kuracağız, geliştireceğiz, Narlısaray halkı kalkınacak, yeter kim siz ekin; tığ hükümet adına, Cumhurbaşkanlığı adına ister milletvekilleri kendisine lazım bölgedeki hisse senedi insanları yerine arkanızdayız. Siz yeter ki ekin üretin, tığ tamamen sizi kalkındıracağız’ politikası ile tığ kandırıldık. Tığ yöntemince kandırıldık, ayrımsız çıkmazın içerisine çekildik. Gâh bazen şahıslar parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen kıygın edildi ve köyün ortasına depo yapıldı. Köyün ortasına antrepo yapılmaz. Köyün ortasını depo yerine kullandılar. ve bu köy, kendiri üstelik 2019’dan beri henüz andıran ayrımsız zamana kadar duruyordu. Tıpkısı şekilde sunma böylece kaldırıldı. Bunun üzerinden birileri dünyalık yedi, vesselam bu zamana kadarki olan biten; benzeri gram bereket olmadı. O çevrim bugündür biz, Narlısaray halkı adına kıygın edildik kendir, kendir üzerinden. Vezirköprü, bir zamanda AKP’yi yüzdelik 70 destekleyen aynı ilçeyiz. Narlısaray Mahallesi olarak yüzde 70 bindi çıkıyor. Yüzde 70 fikir alan bire bir mahalle, tıpkı devlet, bir ilçe bu şekilde kaderine tecezzi edilemez, mağdur edilemez. Tığ, bunu kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, biz bunu akseptans etmiyoruz. Bizzat siz özlük ağzınızdan söylediniz, alay verdiniz ve şu anda bizi yapayalnız bıraktınız, tecezzi ettiniz, kaderimize bıraktınız. Kaderimizle birlikte bıraktınız bizi. Bu yakışmıyor, ben bunu hakeza söylüyorum. Benim üzerime dahi herhangi ayrıksı bir şekilde dahi gelmeyin. Yani biz, burada sıkıntımızı, problemimizi size söylemeyeceğiz de kime söyleyeceğiz, kime duyuracağız sesimizi. Biz, sizi oralara, destekleyerek oyumuzla oralara getirdiysek bazen tıpkısı şeylerin olması muktezi.”

“KENEVİRLERİMİZ ELİMİZDE KALDI. PARASINI ALAMADIK, KIYGIN OLDUK”

Narlısaray Mahallesi Muhtarı Ulu Sezgen birlikte yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Narlısaray olmasaydı kendir tohumunu Türkiye’üstelik bulma şansı yoktu, zira yıllardır bu bizim Türkiye’üstelik, dünyada yer verimli yerine ülkemizde bunu bırakmadan ekimini eden bir tane Narlısaray’dır. Mızrap özelliği muvaffakiyetsiz. 31 Mart 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız zaten şöyle dedi; ‘Vezir ve Narlı kendisine tohumları tescillenecek’ dedi. Narlısaray bu tohumları, Karadeniz Araştırı olsun, Amasya TİGEM’bile yetiştirsin, çoğaltsın diye niteleyerek tohumları oralara verdik. Onlar dahi şu zaman yetiştiriyor ama 2019’dan sonradan bile şükür olsun buraya, ‘kenevir ne oldu, kuşkusuz yaptınız, kuşkusuz ettiniz’ diyen tek siyasetçi, sizden apayrı gelen olmadı. Bizim elimizde, ektiğimiz kenevirlerimiz kaldı. Parasını alamadık, kıygın olduk. 3 bin 500 nüfusu olan Narlısaray’ın şu anda bin 300 nüfusu var. Bire Bir üstelik senede üç kat ürün alınan tıpkısı yerey, 10 bin hektar yer; işte kenevirlerin boyunu görüyorsunuz. Bu kenevirler, sulansalar 4 metre, sulanmadığı üzere bu büyüklüğünde kaldılar. Yani tığ, şu anda çokça perişanız. Çok boğunuk durumdayız. İnşallah bu sesimizi bu yukarıdakiler, nüfuz partisi olsun… Elbette siz dahi yanımızdasınız sıhhatli olun teşekkür ederiz. Bu konuda bize yardımcı olursanız Narlısaray adına çokça nazik benzeri makbule geçecek.”Share: