Şark Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Gün Doğusu Anadolu’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca mutluluk genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Güçleri Baba Yarısı İlköğretim Okulu önünde yapılan pratikte, Vali Okay Memiş, İl Güven Müdürü Uzun Tuncer, İl Bitirmiş Komutanı Miralay İlker Şimşek, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve öğrenciler palyatif geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle ahbapça fail Memiş, gidiş geliş kurallarının önemine işaret ederek öğrencilerle yoldan sabık sürücülere bu kuralların kayran aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin eğreti önceliği uygulamasına bazen riayet etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor ama ne yazık yeterince uymadığımızı görüyoruz. kimi vakit sâri geçidinde durarak yayaya kez veren araçlara arkadan gelen bambaşka tıpkı otomobilin çarptığı anları de gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan program çok yerinde tıpkı uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Küçük Ay İlkokulu önünde yapıldı.

Programda yaya geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu’. Tığ dahi bunu uygulamak ve bu farkındalığı bina etmek üzere buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür fail Öner, öğrencilerle kardeş kardeş yazar çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte palyatif önceliğine ilişik farkındalık düşünmek için gâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’birlikte birlikte Vali Mehmet Ali Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda bulaşıcı geçidi boyama etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki anne arterler ve caddeler ile meslek çevrelerindeki yaya geçitlerinde kırmızı çizgiler çizildi.

Vali Özkan, trafikte bulaşıcı önceliğinin oluşturulması için sürücülerle dostça ederek, onlara değişik hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta de Ilbay ve Belediye Başkanvekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Garip, beraberindeki İl Itimat Müdürü Zor Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunarak broşür dağıttı.

Yoldaki geçici geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Öksüz, trafikte yayalara öncelik tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’birlikte de Ilbay ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Güllabi Komutanı Albay Nejdet Kişmiri, İl Inanma Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mülk Aktif ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve muhtelif dövizlerle okullarının önündeki bulaşan geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar bulaşan geçidinin evvel şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle dostça yazar gidiş geliş kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki aktiflik ise Şemsi Türkmen Küçük Asya Lisesi uğrunda kâin gelgeç geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Güvenlik Müdürü Nihat Özen ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine trafik kurallarıyla ilişkin türlü broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle eğreti geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle ekol bölgelerinde sürücülerin elan dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri de çocuklara düdük bergüzar etti.

Erzincan

Erzincan’da ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Martir Açıkgöz Uzman Çavuş Fırat Tığ İlkokulu önünde kayran alan bulaşan geçidinde etkinlik yapıldı.

Vali Mehmet Arak, etkinlikte öğrencilerle aynı süre gidiş geliş kurallarına ilgilendiren dostça ederek, sâri geçidini boyadı.

Etkinlikte polis güçleri ve açıkgöz ekipleri bile öğrencilere pentür kitabı ihsan etti.

Share: