Sarsıntı bölgesine arkalama seferberliği sürüyor

Zonguldak, Bolu, Karabük, Kocaeli, Bartın ve Düzce’de hazırlanan yardımlar, “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor.

Bölgeye revan arkalama ekiplerinin talebi üzerine Zonguldak’ta harekete geçen Alaplı Muhtarlar Derneğince, 52 köy ve mahallelerden mevrut odun ve kömür, bağlı aksata yeri önünde depolanarak iki tıra yüklendi.

Dernek başkanı Mithat Mandater, AA muhabirine, vatandaşların bölgenin yakacak ihtiyacının karşılanması için adeta seferberlik başlattığını söyledi.

“Devlet adına şişman tıpkısı acı içerisindeyiz.” diyen Mandater şunları kaydetti:

“Devletimiz umum imkanlarıyla teyakkuzda. İhtiyaçlar giderilmeye çalışılıyor, yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bizim bölgede olan arkadaşlarımız var, madencilerimiz var. Onlarla görüşüyoruz, onlar bize özellikle acil yakıt ihtiyacı olduğunu söylediler. Biz de bunu Ilçebay Koca ile paylaştıktan bilahare köy ve mahalle muhtarlarımızla ve halkımızla de paylaştık. Odun ve kömür köylerimizden geliyor. Şu ana büyüklüğünde iki tır yükledik. İhtiyaç olan yerlere Kaymakam As’in bilgisi dahilinde göndereceğiz. Biz alay malay Türkiye’yiz, bu yaraya derman olabilirsek hangi bahtiyar bize.”

Mavera yandan Zonguldak Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesince sarsıntı bölgelerinde kullanılmak amacıyla odun sobası üretimine başlatıldı.

Öğretmen ve öğrenciler vasıtasıyla üretilen sobalar, depremlerden etkilenen illerdeki depremzedelere ulaştırılacak.

Bolu

Bolu’dan deprem bölgesine 5 günde 128 tır, 78 kamyon ve farklı büyüklükte 32 araçla daha yardım malzemesi gönderildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, hareket bölgesine yardımlar sürüyor.

Sahadaki taharri ve istirdat çalışmalarına yüklenmek üzere bölgedeki açacak ve personele ek olarak 47 çevirici, 23 iş makinesi ve 85 personelin henüz bölgeye gönderme edildi.

Ayrıca vatandaşların yardımları 17 Orak Ayı Spor Salonu, AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposu ve Bolu Valiliği önündeki yardım çadırlarında toplanarak sınıflama edildikten sonradan bölgeye gönderiliyor.

Seben Belediyesince başlatılan arkalama kampanyası kapsamında bile ilçeye vabeste bazı köylerin sakinlerince pişirilen 14 bin bazlamaç ve köy ekmeği Malatya’ya ulaştırıldı.

Bartın

Bartın’de bağışlanan montgomer, bot, çizik, eldiven kadar kışlık kıyafetlerin birlikte battaniye, bala bezi ve maması, sağlıklı materyal, gıda kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan yardım malzemeleri, burada görevlilerce klasman edilerek kolilere yerleştiriliyor.

Taşıma ve olta çalışmalarına mektepli ve vatandaşların dahi yardım sunduğu depodaki arkalama malzemeleri tırlara yüklenerek zelzele bölgesine uğurlanıyor.

Mavera yandan Bartın OSB’üstelik dokuma sektöründe cümbüş gösteren gelişim insanı Asalet Işıklı, bölgeye Bartın ve İstanbul’daki fabrikalarında üretilen battaniye, kutup gibi ürünler gönderdi.

Düzce

Düzce Üniversitesince (DÜ) zelzele bölgesi için hazırlanan gerekseme malzemeleri bölgeye ulaştı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde taharri istirdat faaliyetlerine katılan ekibin yanlarında getirdikleri besin özellikle doğmak üzere temel ihtiyaç malzemeleri depremden etkilenenlere dağıtıldı.

DÜ kampüsünde hazırlanan 1 tır su da kıran bölgesi gitmek için yola imdi.

Gölyaka ilçesinde ise Kaymakamlık, Uray, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri, öğretmenler ve Kült görevlilerinden oluşan ekip, sınırlı muamele yerinde oluşturulan yardım çokluk merkezine getirilen ihtiyaç malzemelerini tırlara yükleyerek bölgeye irsal ediyor.

AFAD, Gölyaka Kaymakamlığı ve Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonuyla orman köylülerince hazırlanan 200 titrem odun ve 20 soba bölgeye gönderildi.

Öte yandan Yığılca ilçesinde etkili Yağmur, Elif ve Derviş Güzel kardeşler kumbaralarında biriktirdikleri paralarını depremzedelere bağışladı.

İlçe Müftüsü Seyhan Özsoy’a biriktirdikleri parayı tasdik eden torunlar, “Yaşananları görüyoruz. Kardeşlerimize biriktirdiğimiz paraları verdik.” dedi.

Özsoy ise çocuklara teşekkürname ederek Ilmek Bala dergisi dürü etti.

İlçeye sadık 39 karye ve 4 mahalleden ise depremzedelerin ısınma ihtiyacı amacıyla bölgeye odun sevkiyatı yapıldı.

Karabük

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Safranbolu Açıkgöz Komando Er Terbiye Kalıp Komutanlığı personeli, Hatay’de emniyet ve kamu düzeninin sağlanması için önlemler alıyor.

Ayrıca askerler, depremden etkilenenlere müzaheret malzemeleri üstelik ulaştırıyor.

Karabük Kızılay facia deposundan da 1080 Kızılay çadırı kıyamet bölgesine ulaşmak amacıyla yola artık.

Kocaeli

Azmak Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğünde kursiyerlerce dikilen yavru kıyafetleri, deprem bölgesine yuvarlanmak için Gölcük Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne doğrulama edildi.

İlçe Milli Terbiye Müdürü Caferi Tayyar Koca, depremzedelere seçme tip desteği vermeye çalıştıklarını belirterek “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz, STK’lerimizle tek yürek kendisine yardımlar topluyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: