Scholz, tamam Ruslara vize yasağı getirilmesin

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya alın başlattığı kavga dolayısıyla tamam Moskof vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerine gezgin vizesi verilmesi yasağı getirilmesine karşı çıktı.

Scholz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Estonya ve Finlandiya’nın Avrupa ülkelerinin Ruslara turist vizesi yasağı getirme uygulanması talebini değerlendirdi.

“Bu (Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir) Putin’in savaşıdır. Bu nedenle bu düşünüm üzerine zorlanıyorum” ifadesini kullanan Scholz, AB’nin Moskova’daki dokunaklı ağını destekleyenlere alın şümullü yaptırımlar uyguladığını anımsattı.

Scholz, bunun (vize yasağının) tamlık Ruslara ve masumlara alın uygulanmasının yaptırımların etkisini azaltabileceği uyarasında bulundu.

Rusya’ya cebin Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme edeceklerinin altını çizen Scholz, Ukrayna’nın istiklal mücadelesi üzere geniş kapsamlı kararlar aldıklarını ve ati dönemde de bunu sürdüreceklerini söyledi.

Alman hükümetinin, Putin’in Ukrayna’daki cenk suçlarından sorumlu tutulması için çalışmaları olup olmadığına ilgili soru üstüne Scholz, kül çekişme suçlarını tavzih etmek üzere değme tür önlemin alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Almanya Başbakanı Scholz algı kaçırmakla suçlandı

 

Olaf Scholz adsız sansız belgeleri çöpe atmış

 

Scholz: Emperyalizm Avrupa’ya köylü döndü

 

Share: