Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden çıkan eşyalar sergileniyor

Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden sâdır eşyalar sergileniyor

Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalarla vatan sevgisi aşılanıyor

ÇANKIRI – Çankırı’da kurulan müzede şehitlerin zatî eşyaları sergilenerek vatandaşlara yurt sevgisi aşılanıyor. Müzede, Osmanlı döneminden günümüze kadar süreçte şehit olan askerlerin kamuflajlarından künyelerine, ailelerine yazdıkları mektuplardan çakılara büyüklüğünde yüzlerce kayıt sergileniyor.

Çankırı’da şehitlerin hatıralarını neşelendirmek üzere müze kuruldu. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi yoluyla hayata geçirilen proje ile kurulan müzede, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrasında şehit düşen Çankırılı askerlerin kişisel eşyaları sergileniyor. Müze girişinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Müzede mevcut eşyalar ortada şehitlere ait, askı, künye, kamuflaj, sivil kıyafetleri, ailelerine yazdıkları betik ve şiirler, çakılar üzere yüzlerce kayıt vadi alıyor. Müze ile ait vukuf veren Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçan, müze ile gelecek nesillere vatan sevgisini aşılamayı amaçladıklarını anlatım etti.

“Çankırılı şehitleri tanıtmak, vatandaşlardaki vatan sevgisini yunak sancımak istiyoruz”

Müzenin 1 kamer önceki acımasına karşın vatandaşlardan ağır sıklet deste gördüğünü ifade fail Uçar, “Bu müzeyi ihdas amacımız, yurt, budun sevgisini ısıdam sancımak ve gelecek nesillere aşılamak. Öğrencilerimize, vatandaşlarımıza Çankırı’nın şehitlerini tanıtmak, onlardaki yurt sevgisini hamam tutmayı istiyoruz. Müzemizi yaklaşık 1 ay geçmiş açtık. Amma tekmil kendisine faaliyete geçmedi. Ona karşın çokça bunaltıcı aynı şekilde vatandaşlarımız geliyor. Şu asıl kadar 300 civarında mektepli, 500 civarında vatandaşımız müzemizi müzakere etti” dedi.

“Cebindeki sakızından jetonuna kadar birlik eşyalarını sergiliyoruz”

Martir olan askerlerin üzerinden sâdır eşyaların sergilendiğini tabir fail Uçan, “Müzemizde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını dönemindeki bütün şehitlerimiz bulunuyor. Dışarıda şehitlerimizin ismi kayıtlı, içeride dahi eşyaları bulunuyor. Şehit olduğu anda üzerinde hangi varsa, cebindeki sakızından jetonuna büyüklüğünde bütün eşyalarını sergiliyoruz. Çankırı genelinde bu ayrımsız evvel, henüz evvel hakeza aynı müzemiz yoktu. Türkiye genelinde müzelerimiz var amma şehre özel olan tıpkısı önce” diye niteleyerek konuştu.

Share: