Şehitlerin hatırası “Şehitler Müzesi”nde yaşatılacak

Çankırı’da kurulan Şüheda Müzesi ile şehitlerin hatırasının yaşatılmasının birlikte ati nesillere yurt sevgisinin aşılanması birlikte hedefleniyor.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi, şehitlerin unutulmaması, hatıralarının yaşatılması, vatan ve ulus sevgisinin gelecek nesillere aktarılması üzere müze kurmaya karar verdi.

Çankırı Belediyesi aracılığıyla Recep Tayyip Erdoğan Parkı’ndaki alanın tahsisinin peşi sıra mangır eliyle şehitlerin emanetleri toplanmaya başlandı.

Çankırı’daki martir ve gazilere ait eşyalar ile şehit oldukları tam üzerinde mevcut emanetlerin bire bir araya getirildiği müze, ziyaretçilere birey anlar yaşatıyor.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Ofis Başkanı Mehmet Uçan, AA muhabirine, Şehitler Müzesi yapmanın temas ant hayallerinde olduğunu söyledi.

Müzeyi halkın yavaş kullandığı bire bir parkın içine kurduklarını belirten Uçar, “Şehit emanetlerini almaya başladık. Türkiye’da nüfusuna kıyasla en çokça martir veren illerden biriyiz. Çankırı’ya geldiğinizde şehitleri görebileceğiniz tıpkı mekan yok. Dernekler evet bile vakıflar var. İnsanlar dahi buralara gelmiyor. Böyle tıpkı meydan olduğunda insanlar mülakat edebilecek, öğrenciler ati.” dedi.

Gençlerin sonuç yıllarda toplumsal medyada çokça ilk kânun geçirdiğini, milli manevi duygularını yunak tutmak, gelecek nesillere kaldırmak için hakeza benzeri mesai yaptıklarını anlatan Uçar, şunları kaydetti:

“Öncelikle şehitlerimizin emanetleri olacak burada. Şehit olduğu esnada üstünde olan tespihidir, silahının kabzası, kemeri, o kök şeyler olacak. Gazilerimizin dahi emanetleri olacak. Cumhuriyet Altını döneminden ilk de haddinden fazla şehitlerimiz var. Çankırı özellikle onları tek bilmiyor. Onları de tanıtacağız. Bura bire bir park, hafta sonu az buçuk elan tehlikeli oluyor. Çokça iyice tepkiler alıyoruz. Gelen, şehidimize bire bir Fatiha okuyor. İstediğimiz şeylerden biri üstelik bu. Öğrenciler, gelecek nesillerimiz bizim. Gelecek nesiller buradan etkilenip vatan sevgisini yunak tutsunlar istiyoruz. Amacımız bu doğrusu.”

Martir aileleri müzenin oluşturulmasından memnun

Çankırı’birlikte 1999’bile dönemin Valisi Ayhan Çevik’e yapılan saldırıda hayatını kaybeden lise öğrencisi Emrah Ersoy’un babası Yenmiş Ersoy de şehitlerin unutulmamasını istediğini dile getirdi.

Müze ile şehitlerin anılarının yaşatılacağına dikkati çekici Ersoy, “Başka illerde görmüştük, tığ bile elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Şehitlerimizin anılarını hatırlatmak istiyoruz. Şehidimizin emanetlerinin burada durmasından daha gururluyum. İnsanlar tanısın. Olayın hangi olduğunu, kimin ne yaptığını, yurt budun için neler yapıldığını görsün istiyorum gençlerimiz.” ifadelerini kullandı.

Erzurum’birlikte 2004’te şehit olan Astsubay Yüksel Kayaç’nın ağabeyi İsa Kayaç bile müzenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkürname etti.

Çankırı’üstelik bu konuda ayıp olduğuna belen fail Kayaç, “Şehidimizin emanetlerini, eşi Nigar Kayaç teslim etti. Kendisinin giymiş olduğu elbiselerini, görüngü anındaki silah kılıfını, çakmağını, tespihini… Bununla gelgel duyuyoruz. Zira Çankırı’ya mevrut çoluk çocuk, öğrenciler, milli manevi duyguları kabartacak mekanlar tek namevcut. İnşallah artık gençlerimiz bu müze kurulduktan, gayrı ailelerimiz üstelik şehitlerimizin eşyalarını getirip buraya verdiği zaman artık mutlu olacağız.” diye konuştu.

Müzeyi müzakere fail Uca Çipo de çokça duygulandığını, yapılan kahramanlıkları gördüklerini kaydetti.

Share: