SELIM Parti Ekip Başkanvekili Turan, Çanakkale’de konuştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Öğür Takım Başkanvekili Bülent Turan, CHP’nin gazetecilere ait raporuyla alakadar, “Üzülerek söylüyorum ki haddinden fazla dikkatsiz hazırlanan, 11 sene geçmiş olduğu iddia edilen o raporda tamam dünyaya bizi, devletimizi, ‘Gazetecileri hapse atıyorlar’ diyerek şikayet ettikleri rapordaki kişinin esasta gazeteci değil, tıpkı yıldırıcı olduğunu herkes görmüş oldu.” dedi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 16. Besin, Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’nın açılışına katılan Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik saldırıda kimliği tespit edilen teröristin isminin CHP’nin mevkuf gazeteciler raporunda birlikte geçtiğiyle ilişik Genel Komutan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Türkiye’üstelik uymazlık yapmanın, politik partilerin ayrımlı görüşlerde olmasının demokrasideki sunma güzel tatlardan biri olduğunu tamlayan Turan, “Ancak siyasi polemik yaparken, cidal yaparken çokça eş, çokça bulunmaz değerlerin olması, çok yüce diye niteleyerek düşünüyorum. Bayrağımız, milli güvenlik sınırlarımız, teröre karşı mücadelemiz, bunlar çokça alıngan konular. Üzülerek söylüyorum kim haddinden fazla dalgın hazırlanan, 11 sene evvel olduğu sav edilen o raporda cümle dünyaya bizi, devletimizi, ‘Gazetecileri hapse atıyorlar’ diye şikayet ettikleri rapordaki kişinin aslında gazeteci değil, bir yıldırıcı olduğunu cümle görmüş oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Bülent Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elan vahimi, devletin kurumları, ilgilileri, bu ölen yaşama, kendini öldüren kişinin parmak izinden, DNA testinden, değişik birtakım araştırmalardan CHP’nin raporunda adı güzeşte birey olduğunu söylemesine karşın iki gün süresince konuşmayıp, iki devir bilahare PKK’nın ‘Bu kişi o değil.’ demesinden bilahare, ‘Aaa gördünüz mü bak, bu o değilmiş.’ mersiye ucuzluğunu aynı siyasetçiye, benzeri umumi başkana yakıştıramıyorum. Değerli arkadaşlar, ölen emanet ‘Bu oldu, bu oldu’, ayrıksı tıpkısı şey. hele CHP’nin öz çalışmasında ölen kişinin terörist yerine gözükmediği, gazeteci yerine gözüktüğü tıpkısı hamur değil mi? O kişinin yıldırıcı olduğu tıpkısı köken değil mi? Efendim, dördüncü hâkimiyet paketi çıkıntı. O pakete CHP bindi oldu. Başkaca içeriği genişletilsin diyerek takrir verdi. Yani hukuk yerine atılmış adımlarda kimin nasıl tanıt edeceği ünsiyet konusu olmaz ki. Meclis’in konusu olmaz ki. Rastgele suçun benzeri cezası var, karşılığı var. Gönül yatmıştır, çıkmıştır. 5 yıldır, 10 yıldır bunu bilemiyor. Bu mahkemenin işi amma dirilik cezaevindeyken bu yıldırı eylemlerinden dünya cezaevinde olmasına karşın ‘Bak, gazeteci’ derseniz, yetmedi bunu dünyaya Türkiye’yi şikayet demek için kullanırsanız, büyükelçilere şikayet ederseniz bu, büyük yanlışlık tamam. Ama daha kötüsü mazi PKK’nın açıklamasını referans alarak devletin kurumlarını değil dahi yıldırı örgütünün açıklamasını referans alarak ‘Öldürülen can o hayat değilmiş.’ demesini politik tarihinde yer şişman perde yerine düşünüyorum.”

Turan, apayrı aynı CHP’li yöneticinin, Yunanistan konusunda izah yaptığını söyledi.

Buna ilişkin eleştirilerde bulunan Turan, şunları kaydetti:

“Bu güç televizyonda, ‘Tıpkı tün ansızın gelemezsiniz. Ora Amerika’nın zat yönetim ettiği yer, orada ÇAKER var.’ demiş. Amerika ilahınız mı? Amerika varsa kadem atamaz mı Türkiye? Türkiye, egemenliğini ilgisiz şartsız millete veren bağımsız tıpkısı devlet değil mi? Hani siz emperyalizme karşıydınız? Hani siz egemenliğin yanındaydınız? Zahir tıpkısı açıklamadır? Benzeri daha çiziyorum altını, diyor ki ilişkin gönül: ‘Türkiye, bire bir geceleyin ansızın gidemez. Orada Amerika var.’ Bundan elan basık, henüz sıkılma donör bir izah gayrimümkün.”

Konuşmaların arkası sıra fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, SELIM Tümen Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Mebus Özgür Ceylan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Delimsirek, Biga Şehremini Bülent Erdoğan, Biga Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, kaynak ve borsa temsilcileri ile kasaba ilçe şehremaneti başkanları katıldı.Share: