Serencam an bili! Maden kazasında çorlu madenciler, 35 dakikada İstanbul’a atıf edildi

Beyaz Zehir kazasında yaralı madenciler, 35 dakikada İstanbul’a atıf edildi

BARTIN’ın Amasra ilçesinde, grizu patlamasında yaralanan beyaz zehir işçilerinden 6’sı, dünyada beş on ülkede kâin yatarak 4, oturarak 14 hastayı taşıyabilen ambulans uçak ‘Legacy 600’ ile 35 dakikada İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne gönderme edildi. Pilot Izzetinefis Karabay, “Medikal anlamda ayrımsız bati bakım ünitesinde ne varsa tümü uçakta var yahut bire bir operasyon şartları ne ise aynı koşullar uçağın içerisinde var. Dolayısı ile efdal kabiliyete erbap tıpkısı tayyare” dedi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Gurur Müdürlüğü maden ocağında cuma günü meydana gelen grizu patlamasında 41 eroin işçisi hayatını kaybetti. Yaralanan işçilerden 6’sı Keyif Bakanlığı’na ilişkin 2 ambulans uçakla İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’hangi atıf edildi. İşçilerden 4’ü, dünyada beş on ülkede bulunan ‘Legacy 600’ isimli 4 sedyeli ambulans uçakla atıf edildi. Tayyare ambulansın pilotu Izzetinefis Karabay, dünyada sayılı sayıda bulunduğunu söylediği ambulas uçağın, 6 bin 300 kilometre menzilli ve 41 bin ödeşme tavan seyir kabiliyetinde olduğunu belirtti. Karabay, uçak ambulansın kabine bölümünde yatarak 4 marazlı harici, 14 bile oturarak sökel taşıyabildiğini söyleyerek, “Iyileştiren anlamda aynı korkulu bakım ünitesinde hangi varsa hep uçakta var veya bir cerrahi müdahale şartları ne ise bire bir şartlar uçağın içerisinde var. Dolayısı ile yüksek kabiliyete cemaat ayrımsız tayyare” dedi.

’35 DAKİKA İÇİNDE SEVKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK’Karabay, 35 an içre, Bartın’dan havalanarak Atatürk Hava Meydanı Umumi Havacılık Terminali’ne iniş yapıp, hastaların sevkini gerçekleştirdiklerini aktararak, “Budun adına etkilendik. Çokça çığlık tıpkı fenomen ve bizden kaynaklanan aynı aksama olmaması üzere dahi ekstra bir gayretle ve lahzada kalktık. Kumanda merkezi çok hovarda reaksiyonda bulundu ve bizi orada amade edebildi. Elbette ki bu bir primer vakaydı (asli vaka); yani hastaneden hastaneye nakil değildi. Taşımaya amade olması üzere hususi benzeri dolay tedavi yapılmadı. Bu üstelik bizim medikal personelimizin, doktor arkadaşlarımızın başarısı. Primer vakayı alarak tezelden hastane şartlarına, ızdıraplı merkezine ulaştıracak şekilde intikalini sağladılar” ifadelerini kullandı.

Ivedi Tıp Teknisyeni Dik Ensesi Kalın ise patlamayı duyduklarında elbet müzaheret edebileceklerini düşünürken görevlendirmenin geldiğini söyledi. Çaycuma Meydanı’na kişmiri ambulansı ile getirilen yaralıların durumunun şiddetli olduğunu aktaran Zengin, “Tedavileri devam ediyordu, kederli vakalarıydı. Hastaları alıp İstanbul’a, Atatürk Havalimanı’na kadar götürdük. Orada ambulanslara sevkini gerçekleştirip bereketli şekilde götürmeye çalıştık. Hastaların ağrıları vardı, ağrı kesici yaptık. Oksijen tedavisini uyguladık. O şekilde sevkini gerçekleştirdik. Uçağımızda bilcümle donanıma sahibiz. Ağrıları olduğu için hastaları uyuttuk” dedi.

Görüntü dökümü:

– Uçaktan görüntü

– Pilot Onur Karabay ile röportaj

– Müstacel Tababet Teknisyeni Dik Varlıklı ile röportaj

– Genel ve detay

Haber- Müşteri: Elif LEŞKER- Canberk ÖZTÜRK/ANKARA,

Share: