Serencam an haberi: İş kazasında ölen güvenlikçinin tarlada küsurat ürünü ahali birliğiyle hasat edildi

Denizli’nin Çivril ilçesinde ayrımsız buçuk kamer geçmiş acun evine giren güvenlikçinin, çalıştığı çiftlikle neşelilik akımına kapılarak hayatını kaybetmesi sonrası benzer aynı davranışa imza atan köylüleri, tarlada kalan çükündür ve yoncasını umum birliğiyle hasat etti.

Çivril ilçesine mecbur Tokça Mahallesi’nde meydana mevrut olayda, bütün 1 kamer önceki Y.A. ile alay malay küçümseyici düğünle acun evine giren Karakulak Gümüştekin (23), iznini tamamlamasıyla gelişigüzel asayiş görevlisi kendisine çalıştığı çiftliğe gitti. Sütlü pompasında memur düzenlilik personeli Resul Gümüştekin, çalıştığı alanda pompadan meydana gelen zindelik akımına kapıldı. İçeri girdiğinde Gümüştekin’i yerde gören arkadaşları evvel müdahaleyi yaparak ihbarda bulundu. İhbar sonrası fenomen adına sağlık ve jandarma ekipleri atıf edildi. Olay hesabına giden keyif görevlileri, Gümüştekin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yeri tetkik ekiplerinin yapmış olduğu icraat sonrası donmuş cisim ölü açımı geçmek amacıyla adli tıp morguna kaldırıldı.

Köylüden duygulandıran hareket

Yaşanan bu dağ fenomen sonrası Baklan ilçesine sınırlanmış İcikli Mahallesi’nde eğleşme eden ve burada tarlası mevcut temel Seval ve cet İbrahim Gümüştekin’in eli hareket yapmaya gitmedi. Ümitsiz oldukları değme halinden anlaşılan olan Gümüştekin’in ailesinin bu durumu karye sakinlerini bile haddinden fazla üzdü. Pancar ve yonca hasadının de geldiğini alim köylüler, kamu işlerini benzeri günlüğüne bıraktı ve Gümüştekin ailesinin yardımına koştu.

İmece ile hasadı kaldırdılar

Gümüştekin ailesine umum birliğiyle yardım etmek isteyen köylüler, çarçabuk harekete geçti. Köyde pancar söküm makinesi, traktörü ve kamyonu olanlar tarlada buluştu. Makineler hasat işlemi amacıyla çalışmaya başladı. Açkı ve makinesi olmayan köylüler ise toprak bile yağmurlama borularını topladı. el birliği ile yonca ve çükündür toplanarak kamyonlara yüklendi. Toplanan pancarlar Çeltek ilinde mevcut şeker fabrikasına gönderildi. Yoncalar ise Gümüştekin ailesinin ahırına taşındı.

Gümüştekin ailesi genişlik karşısında duygulandı

Yenidünya evine giren evlatlarını kaybetmenin acısı ile gözyaşlarını tutamayan eş, bu kat de köylülerinin bu imece usulü yaptığı organizasyonla gözleri komple dolu oldu. Kendilerinin üzüntüsünü paylaşan ve hasadını birlikte kaldıran köylülerine Gümüştekin ailesi teşekkürname ederek, haklarını helal etmelerini istedi. Yardıma koşan köylülerde yaptıkları bu sunturlu davranışın gururu ile aksiyon bitimi sonrası evlerine gitti. – DENİZLİ

Share: