Serencam dakika bilgelik: Bafra Ovası’nda kışlık göveri zamanı

Bafra Ovası’nda kışlık sebze zamanı

Ovanın artımlı topraklarında yetişen kışlık sebzeler tezgahları ve sofraları süslemeye başladı

SAMSUN – Samsun’un Bafra Ovası’nda 100 bin dekar alanda yetiştirilen kışlık sebzeler pazarda yerini almaya başladı. Bu sene biber çeşitleri ve çeltikte yüzü gülen üreticiler, kışlık sebzede dahi yüzlerinin gülmesini rüya ediyor.

Ovada ekimi yapılan ıspanak, brokoli, karnabit, dürme ve turp çeşitleri ile pırasada erkenci hasat başladı. Yeşilyazı Mahallesi’nde ekili alanları gezen Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, kışlık mahsulat üzerine üreticilerden bilgelik aldı. Tosuner, “Parafin dürme erken hasat var. Fiyatlar 3 buçuk ila 4 liralık beyninde. Brokolinin fiyatları 8-9 liralık. Karnabaharın 15-20 güne hasadı başlar. Ovada 100 bin dekar düzlük konusunda kışlık sebze var. Sunma çok karnabit, brokoli ile parafin lahana. Bunlar kestirmece 80 bin dekar alana seslenme ediyor. Bafra Ovası tamamen örgensel ürünlere ehil” dedi.

Yeşil Alfabe Mahallesi Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aslan Bıyık ise “Mor gözleme hasadına başladık. Erkenci töz bu yıl albeni şartlarından dolayı az buçuk patlama yaptı. Bunu normalde 11. ayda kesmemiz lazımdı. Beklersek tonaj aşkın peki ama kayıplar aşkın veririz. Fiyatlar şu dakika 3 buçuk 4 TL beyninde. Bizi istiğna edici değil. Ama 11-12’nci aylar kışlık sebzenin tüm zirve yaptığı zaman. O zaman fiyatlar daha bol peki diyerek umuyoruz. Şu anda kırmızımız, beyazımız, pırasamız ovamızda çıkmaya başladı. Kesimlere devam ediyoruz. Bu mevsim fiyatlar sunturlu olur, bizi gönül tokluğu kıymet inşallah. Biberden ve çeltikten üreticiler haddinden fazla güzelce mülk kazandı, kışlık sebzeden üstelik beklentimiz bu yönde” diyerek konuştu.

Arslan Bıyık, çeltik üzere değişik ürünlerin üstelik pusat altına alınması gerektiğini kaydetti.

Share: