Serencam dakika bilim | Kdz. Ereğli Belediye İtfaiyesi, Kentsel Arama Kurtarma Ekibi Kuruyor

Kdz. Ereğli Şehremini Halil Posbıyık’ın talimatıyla Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde 15 kişiden oluşan Kentsel Arama Kurtarma Ekibi oluşturuluyor. Personel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı marifetiyle veriliyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde Su altı ve Su Üstü Taharri Kurtarma Ekibi’nden sonraları Kentsel Kontrol Istirdat Ekibi kuruluyor. 15 yabanlık ekibe eğitimler, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından veriliyor.

İtfaiye Müdürü Muhammet Ulu Incitici, çalışmalar üzerine şu bilgileri verdi:

“Uray Başkanımız Sayın Halil Posbıyık’ın talimatı ile İtfaiyemizin bölgemizde takım adına birinci olduğu kadar, yetişek ve vukuf üzerine da en son seviyede olması üzere çalışmalara başladık. Bünyemizde Su şeş ve Akarsu üstü Taharri Istirdat Ekibi’nden sonradan Kentsel Kontrol Istirdat Ekibi kuruyoruz. Bunun amacıyla Facia ve Ivedili Buut Yönetimi Başkanlığına eğitim bilimi almamız için müracaatımızı yaptık. AFAD yoluyla 15 personelimiz  5 parça ve 5 haftadan oluşan Kentsel Taharri Kurtarma eğitimlerine başladılar. 26 Ilkgüz 2022 Tarihinde Samsun AFAD’tan gelen kol ile ilçemiz Cumhuriyet Altını Umum Evi’nde başlayan terbiye, Sakarya AFAD’tan gelen ekipler ile 14 Ekim 2022 tarihine büyüklüğünde bitmeme etti. 17 Ilk Teşrin 2022 – 28 Ilk Teşrin 2022 tarihleri arasında 15 İtfaiye Personelimiz Ankara AFADEM’dahi (AFAD Terbiye Merkezi)  eğitimlerine devam ediyor.

“KDZ. EREĞLİ II.DERECE YER SARSINTISI BÖLGESİNDE”

Ekibimizin bu eğitimi almaları sonucunda bünyemizde mevcut Akarsu altı ve su üstü Kontrol Istirdat Ekibi ile gelişigüzel ayrıca dahi Kentsel Kontrol Istirdat Ekibi da kurulmuş olacak.

Kdz. Ereğli İlçemiz II. Zelzele Bölgesi alanındadır. I. Zelzele Bölgesine genişlik yakın mesafede olan tıpkı ilçe olarak her an yabansı durumlara simultane ve çabuk benzeri şekilde müdahale edebilmemiz amacıyla ekipman ve eğitim üstüne sürekli hazır vaziyette bulunmamızın sorumluluğunun bilincindeyiz.

Ülkemizde meydana mevrut Elazığ depremi, Antalya orman yangınları, Kastamonu dominant felaketi üzere tıpkısı haddinden fazla olaya müdahaleye ve takviyeye giden İtfaiyemiz bölgesinde ruhlu kurum yapısıyla kendinden daima küçümseme ettirmektedir ve halkın gözünde zevk kazanmaktadır. Bu ivmeyi devam yol açmak amacıyla sonsuz çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz.”

Share: