Sevap gelirlerinin vergilendirilmesine müteveccih tebliğde aranjman yapıldı

Sağlık Vergisi Umumi Tebliği’nde sevap gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik düzenlemeye gidildi.

Hazne ve Maliye Bakanlığı Dirimlik İdaresi Başkanlığının “Dirimsel Vergisi Genel Tebliği’nde Mübayenet Yapılmasına Dair Deklerasyon”i Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, umumi bütçe kapsamındaki amme idareleri tek çalıştıran sayılarak, ücret gelirleri kümeli matrah dikkate alınarak durdurma suretiyle vergilendirilecek. Kamu görevlileri antrparantez beyanname vermeyecek.

Böylece, umumi bütçe kapsamında bulunan kamu idarelerinde etkin personelin, yıl içinde bu kapsamdaki sair alım ve kuruluşlardan birlikte sevap alması yahut bu kapsamdaki gayrı bire bir kurum ve kuruluşa aktarım olması yerinde, elde ettikleri ücretler yegâne işverenden alınan sevap yerine değerlendirilecek.

Aynı takvim yılı ortamında anide çok işverenden ecir geliri elde eden hür teşebbüs çalışanlarına bile zorlamasız sağlandı.

Hizmet erbabının tıpkısı takvim yılı içre çalıştıran değişikliği yaptığı durumlarda, istek etmesi ve işverenin üstelik akseptans etmesi halinde, eskimemiş işverenin çarkıt işverendeki gelir vergisi matrahını dikkate alarak kümeli matrah üzerinden tevkifat yapılabilmesine imkan tanındı.

Değişiklikle hizmet erbabının kâm etmesi ve işverenlerin dahi akseptans etmesi kaydıyla, sene içerisinde bir anda nagehan çok işverenden alınan ecir gelirlerinin vergilendirilmesinde da kümülatif matrah dikkate alınarak tevkifat yapılabilecek.

Böylece, hizmet erbabına ve işverenlere basit sağlandı ve bakım erbabının, almanak bildirge vermesi yerinde bile birikmiş matrah dikkate alınarak hesaplanan vergiyi mahsup edecek olması dolayısıyla fark alacak ödememesi imkanı tanındı.???????

Share: