“Seyahatsever” çoluk çocuk Mersin’de deniz ve hars turizmini benzeri arada tattı

Gençlik ve Spor Bakanlığının, yaz aylarında yolculuk edecek gençlere yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunan “Seyahatsever” projesi kapsamında Mersin’e mevrut çoluk çocuk, deniz ve firez turizmini tıpkı arada yaşamanın keyfini çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu projenin peşi sıra 18-30 yaş arasındaki gençler, 15 Temmuz’dan itibaren Bakanlık bünyesindeki yurtları ücretsiz kullanmaya başladı.

Tatil üzere Mersin’i yeğleme edenler, rezervasyon yaptırdıkları yurtlarda personel marifetiyle karşılanıp otel konforundaki odalarına yerleştirildi.

Konaklama ücreti ödemedikleri amacıyla gezilerine daha çok bütçe ayırabilen gençler, hem denize girdi hem bile tarihi ve turistik yerleri keşfetme imkanı buldu.

Yurtlar benzeri ayda 2 bin 43 kişiyi ağırladı

“Seyahatsever Projesi” kapsamında bildirme çokça ilişki gösterilen mahdut, UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi’ndeki Korykos Antika Kenti’nin parçası olan Kızkalesi yakınındaki Efdal Kızkalesi Öğrenci Yurdu oldu.

Bu yurtta 15 Temmuz-15 Ağustos’ta 1765 dinç konaklarken bir tarihlerde 202 dirilik Tarsus’taki, 76 gönül bile Anamur’daki yurtları yeğleme etti.

“Sıkıntılı personeli çokça güler yüzlü ve sevimli”

Efdal ilçesindeki yurtta artan öğrencilerden Abdullah Cüneyt Kömür, AA muhabirine, projeyi duyduktan sonradan tatil planı yaptığı arkadaşlarıyla Şanlıurfa’dan kente geldiklerini söyledi.

Ücretsiz konaklama hizmetinden memnun olduklarını dile getiren Kömür, “Mektepli olduğumuzdan ekolojik ortam ücretsiz konaklama bizim için yarar. Burada yassı çok iyi, otel konforunda kalıyoruz. Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Mektepli namına buna çok ihtiyacımız vardı.” dedi.

Kömür, projenin bakir arkadaş edinmelerine da ulama sunduğunu belirterek “Ev personeli çok güler yüzlü ve cana yakın. Otele vereceğim parayı gezmeye verdiğim için çıktı yeri rüyet şansı elde edeceğim. Proje bütçeme katkı sağladı. Emin ve konforlu yerde kalıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’dan mevrut Mustafa Akkuş üstelik deniz kenarındaki yurtta konakladığı üzere bahtiyar olduğunu, turizm merkezi Kızkalesi’nin yanında Behişt ve Cehennem Obrukları’nı de rüyet şansı bulduğunu anlattı.

Projenin gelişigüzel yaz düzenlenmesini talip Akkuş, “Mersin’in zül ettiğim yemeklerini tatma fırsatı buldum. Çok iyicene yemekleri varmış. Kaldığımız sıkıntılı hem ücretsiz hem de emniyetli. Normalde kamp yaparak geziyordum amma hakeza olunca ailemin bile içi şen etti. Mersin’den sonradan Antalya ve Muğla’yı gezeceğim. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Proje her yaz yapılırsa olursa çok güzel evet.” ifadesini kullandı.

“Bizim için çok ongun mutasavver tıpkı proje”

Tatilini buyurmak için arkadaşlarıyla Malatya’dan mevrut Elif Çelik da proje yardımıyla Mersin’in saf güzelliklerini müşahede şansı bulduğunu dile getirdi.

Çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden Polat şöyle konuştu:

“Mersin’i evire çevire bulduk, yurt personeli birlikte oldukça ilişkin. Çok mutluyuz ve kıvançlı kaldık. Kızkalesi’ni de çok beğendik, sahili ve çarşıyı gezdik ama henüz de gezeceğiz. Bizim için haddinden fazla gür düşünülmüş ayrımsız proje. Eksantrik tıpkısı kente gidiyoruz, geziyoruz ve ücretsiz kalıyoruz. Meslek başlamadan evvel yaptığımız gezi bizim üzere değme anlamda bereketli oldu. Projenin ilerleyen yıllarda da devam etmesini istiyoruz.”

Zonguldak’tan mevrut Hamide Yaprak üstelik buradaki müzeleri ve tarihi yerleri gördüğünü rapor ederek “Farklı kültürleri ve insanları tanıyoruz, fena hâlde tıpkı yassı var. Proje temas sene yapılmalı diyerek düşünüyorum. Gelecek sene de yapılırsa Antalya’ya gezmek istiyorum.” dedi.

Share: