Sıla Şentürk’ün katil zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’üstelik 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Fert Gökçek’in “kasten ve canavarcasına hisle çocuğu düşünülerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış varlık boyu dam cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Pahal Ceza Mahkemesindeki davanın evvel duruşmasına, sanık Hüseyin Birey Gökçek mevkuf bulunduğu Van F Tipi Erdemli Güvenlikli Sınırlı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün üstelik hazır bulunduğu duruşmada, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının katılma talebi murafaa heyetince kabul edildi.

Sanık Hüseyin Duygusal Gökçek, ifadesinde, fenomen günü beraber okşamak için anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, kıskançlık dolayısıyla aralarında ağız dalaşı çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede geçen “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak gider mi?’ şeklinde internetten arama yaptığı” bilgisine yönelik sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, sınırlı dışındaki farklı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk birlikte kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın tüm anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme kadar benzeri niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların birlikte ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, olay haset evde olduğunu vurgulayarak, “Eve elbet girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye niteleyerek ses duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O bile ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Elan sonra dışarı çıkıp müzaheret istedim.” diye niteleyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın sunu ağırbaşlı cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi üzere 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Yoğun Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, sanık Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tıp Şube Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Ekip Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına meydan veriliyor.

Sanık amacıyla Samsun Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “hatır sağlığı eksiksiz” raporunun üstelik kayran aldığı iddianamede, Gökçek için “taammüden ve canavarcasına hisle çocuğu bile bile cani” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapishane cezası temenni ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak gider mi” şeklinde internetten taharri yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, kıya öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye çevrik eylemlerine işaret edilen iddianamede, daim miftah değiştiren sanığın, müşteri ve tıpkı taşıt cihazlarının fon almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Kıyı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Fert Gökçek, Kargaşa-Giresun Havalimanı rast yakalanmıştı.

Hüseyin Can Gökçek, mağdura müteveccih “tensel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun tezyit etmek” suçlamasıyla tıpkısı davadan elan yargılanıyor.

Share: