Sinoplu Kestane Satıcısı: “Geçen Yıl 5 Kilo, 10 Kilo; Çuvalla Satıyorduk. Bu Yıl Fire Kilo, 1 Kilo Satıyoruz”

MUSTAFA DIRAYETLI

Sinop’un Erfelek ilçesinde yetişen ‘kuzu kestanesi’ satışları dahi düştü. Kestanenin fiyatı ise veriş tezgahında kilogramı 80-90 TL’ye kadar ulaşıyor.  Sinop pazaryerinde kestane satışı fail Recep Kamer, “Bu yıl ekonomik adına satışlarımız yüzde 50 düştü. Fiyatlar çok efdal. Vatandaşın gelgel gücü haddinden fazla bir iki. İnsanlar bayağı kıygın. 1 kilo kestane 75- 80 liralık. Kim alacak bile araç?” dedi.

Türkiye’nin kebir kestane üretim merkezlerinden Sinop’un Erfelek ilçesi kuzu kestanesi satışları sabık senelere kıyasla sakıt durumda. Kabuğundan mahdut ayrılan, lezzeti ve bembeyaz rengiyle ‘kuzu kestanesi’ namına adlandırılan Erfelek kestanesi muamele tezgahlarını süslüyor.

“İNSANLARDA DÜNYALIK NAMEVCUT, DURUMLARI ÇOKÇA ZAYIF”

Sinoplu kestane satıcısı Recep Kamer, “Bu sene hesaplı olarak satışlarımız yüzdelik 50 düştü. Fiyatlar haddinden fazla faziletli, vatandaşın kurum gücü çok bir iki. İnsanlar sıradan mağdur. 1 kilo kestane 75- 80 lira. Ki matlup de eşya? Bunu insanlar yese bile oluyor yemese üstelik oluyor. İnsanlar bu yıl kem kilo, 1 kilo alıyor. Güzeşte sene 5 kilogram, 10 kilogram çuvalla satıyorduk. Bu yıl kem kilogram, 1 kilo satıyoruz. Hava gücü çokça az. Yurttaş alamıyor. Onlara dahi diyecek bire bir öz namevcut. İnsanlarda mal namevcut. Durumları haddinden fazla tutkun. 3 bin 500 liralık mahiye alıp birlikte 1 kilo kestaneye 100 liralık verip bile yiyemiyor yani. Yemesi haddinden fazla edisyon” dedi.

“83 YAŞINDAYIM, BU SENEKİ GİBİ BİR ÖZDEK GÖRMEDİM”

Sinoplu kestane satıcısı Bahriye Yerel ise, “Çok fiyatlı, satamıyoruz. On Paralık gelişim bulunmayan. Güzeşte yıl iyiydi. Bu yıl fiyatlar faziletli diyorlar. Müşteriler alıp de yiyemiyoruz diyorlar. Bu yıl kim üzere tek görmedim. Seçkin öz bu yıl çileden daha çok. Yeşil bibere 30 lira diyorlar. Ego 83 yaşındayım. Bu seneki kabil tıpkı öz görmedim” diyerek konuştu.

Share: