Sinop’ta Koruyucu Balığının Kilosu 750 Liraya Kadar Artık, Yurttaş Balkı Yandı: “Evimizde Kem Olmazdı, Demincek Anca Tezgahta Görüyoruz”

MUSTAFA UZ

Sinop’ta kıymetli olarak avlanan koruyucu balığının kilosu iriliğine bakarak 750 liraya kadar imdi. Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan, “Nerden baksan tezgahtaki kalkanların hep fiyatı 20-25 bin teklik. Bunu ki alacak, zenginler algı. Şu anda fiyat yüksek olduğu için kimse gönül etmiyor. Fiyatlar erdemli” dedi. Sinoplu vatandaş ise “Evimizde hiç sakat sıfır balıktı ama zaman anca tezgahta görüyoruz. İnşallah çocuklarımıza birlikte ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa” diyerek konuştu.

Sinop açıklarında avlanan 2-3 ve 4 kilogramlık koruyucu balıkları iriliğine göre kilogramı 600 ve 750 TL’den satışa sunuldu. Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan, balıklarda eskisi kabil feyiz yaşanmadığını belirterek şunları söyledi:

“FİYAT ERDEMLI OLDUĞU İÇİN KİMSE RAĞBET ETMİYOR”

“Kalkan balıkları bu aralar biraz fiyatlı. Kilogramı 600 liradan başlıyor, 750 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Tabi bunlar durmaksızın göre. Balık irileştikçe parası da o büyüklüğünde yüksek oluyor. Şu anda bilgili kalkan balıklarının kilogramı 750 liralık, ufak balıkların kilogramı 600 teklik. Şu anda tezgahta bütün 30 kilogram koruyucu var. 4 kilogramlık koruyucu var. 1 kilogram 700 gram, 2 kilogram 500 gram, uzunlamasına göre değişiyor. Nerden baksan tezgahtaki kalkanların bütün fiyatı 20- 25 bin liralık. Bunu ki alacak, zenginler algı. Şu anda bedel efdal olduğu üzere kimse rağbet etmiyor. Fiyatlar faziletkâr. Çekicilik gücü cılız tabi kim bile.”

“İNŞALLAH ÇOCUKLARIMIZA BILE ANSİKLOPEDİLERDE GÖSTEREBİLİRİZ”

Balıkçı tezgahına mevrut Açık Deniz Içki ise şunları söyledi:

“Kalkan balığının kilogramı 750 teklik. Ego bunu elbet alabilirim, olabilir mü? 750 lirayı buna verdikten sonraları ansız küsurat 1 ayımda ego ne yiyeceğim? Kazandığım hangi ki? Hangi kazanıyoruz kim bu paraları vereceğim? Özlediğimiz ayrımsız zevk evet. Çocukluğumuzun lezzetleri. Evimizde tek yarım olmayan balıktı amma zaman öyle tezgahta görüyoruz. İnşallah çocuklarımıza dahi ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa.”

Kaynak dökümü:

*İbrahim Çoşkunarslan

*Engin Dem

*Detay görüntüler

Share: