Sinop’taki midye tesislerinde almanak 5 bin ton dolayında istihsal hedefleniyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle Karadeniz’üstelik ilk defa Sinop açıklarında kurulan 6 midye tesisinde, yekpare kapasiteye ulaşıldığında almanak 4 bin 952 titrem üretim yapılacak.

Sinop Üniversitesi ve özel işletmeler aracılığıyla ???????Demirciköy açıklarında kurulan şeş çiftlikten üçünde üretime başlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Tılsım, AA muhabirine, Sinop’un balık avcılığı bakımından çok eke aynı eşkal olduğunu hatırlattı.

Balıkçılığın bu kadar gösterişli olduğu tıpkısı kentte mütenavip istihsal çiftliklerinin kurulmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Ilaç, bu noktada Karadeniz’bile midye çiftliklerinin ilk kez Sinop’ta faaliyete alındığını belirtti.

Bölgede midye çiftliği ihdas başvurusu kabul edilen şeş tesisten üçünde 2023 yılından itibaren hasadın başlayacağını anlatan Önlem, Sinop Üniversitesince kurulan çiftlikte almanak 12 titrem midye yetiştirileceğini dile getirdi.

Ilaç, bunun beraberinde iki çiftlikte de faaliyete başlandığına değinerek, “Onların bile yıllık 640 titrem üretimi olacak. 2023 yılında 652 tonluk bire bir istihsal hedefliyoruz. Altı işletmemiz 3 yılda tam kapasiteye ulaştığı zaman yıllık 4 bin 952 tonluk üretimimiz olacak.” dedi.

Karadeniz’deki şeş midye çiftliğinin Türkiye’deki midye üretimine oylumlu yardım sunacağının altını çizen Önlem, “Şu dakika Türkiye genelinde TÜİK’in en son verilerine bakarsak 4 bin 500 titrem civarında istihsal söz konusu. Karadeniz’de ilk kez yapılacak olan kişmiri midye (Akdeniz midyesi) üretimi ile tığ Sinop yerine tamam kapasiteye ulaştığımızda Türkiye üretimini iki katına çıkarmış olacağız.” diyerek konuştu.

Yapılan analizlerde midyeler dimdik çıktı

Tedbir, Karadeniz’birlikte yetiştirilen midyelerin analizlerinden olumlu sonuç aldıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bizim rastgele sene muhtemelen programlar dahilinde analizler yaptırmamız gerekiyor. Özellikle kişmiri midyesi üretimi ile ilgili. Yaptırdığımız analizlerde midyemizin gelişigüzel sıkıntı, maslahat, benzeri bakteri fazlalığı içermediğini gördük. Tabii bünye ihdas noktasında, doğal liman olması, çok debi olmaması kadar avantajlarıyla Sinop imdi tercih ediliyor.”???????

Share: