Şırnak haberi! Eylülde şule yeryüzü erdemli Cizre’de arz bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’üstelik bu yılın ilkgüz ayında yer efdal yalaz 46,7 evre ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sunu düşük alaz ise sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen ay averaj kıvılcım yurdun kâh bölgelerinde sezon normallerinin üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Doğu Rum Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin genelinde zaman normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 20,9 kademe adına ölçülen eylül ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 etap yerine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında yeryüzü bağan flama sıfırın altında 3,5 evre ile Erzurum’da, sunma yüksek kıvılcım ise 46,7 basamak ile Şırnak Cizre’üstelik tayin edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde averaj alev, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin gayrı kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül kocaoğlan mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 20,6 aşama, güzeşte kamer ise 21,2 evre yerine ölçüldü. Bölgede sunma düşük yalım 3,2 rütbe yerine Balıkesir’birlikte, en yüksek yalaz ise 38,7 basamak kendisine Balıkesir Gönen’dahi gözlendi.

Ege Bölgesi’nde sayı farkı kıvılcım, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz ayı mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,2 kademe iken, 2022 ilkgüz ayında 22,9 rütbe namına ölçüldü. Bölgede genişlik düşük şule 1 dereceyle Gediz’de, genişlik faziletli flama ise 38,6 dereceyle Nazilli’birlikte tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj sıcaklık, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı etraflı yıllar averaj sıcaklığı 24,1 dereceyken güzeşte kamer 24,8 basamak kendisine ölçüldü. Bölgede sunma bağan alev 0,4 derece adına Göksun’da, yeryüzü yüksek kıvılcım ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Küçük Asya Bölgesi’nde sayı farkı alev, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin gayrı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül kocaoğlan ince yıllar ortalama sıcaklığı 18,3 derece iken, güzeşte ay 19,4 aşama olarak gerçekleşti. Bölgede bildirme bağan yalın, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, sunu faziletli flama ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’üstelik tespit edildi.

Ortalama sıcaklık Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde mevsim normalleri civarında yaşandı. Eylül ayı detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 19,2 rütbe olan bölgede güzeşte kamer sıcaklık 20,1 etap kendisine ölçüldü. Bölgede en düşük şule 1,3 dereceyle Bayburt’ta, sunma efdal yalım ise 41,5 dereceyle Artvin’da kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortalama yalın, bölgenin güney doğusunda sezon normallerinin üstünde gerçekleşirken, sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Eylül ayı mufassal yıllar averaj sıcaklığı 18,5 derece olan bölgede, sabık kamer şule 20 evre adına tayin edildi. Bölgede sunu düşük yalım sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde de sayı farkı kıvılcım, havza genelinde mevsim normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin eylül ayı mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 mertebe olurken, bu yılın ilkgüz ayında 27,4 evre olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük şule 7,8 dereceyle Birecik’te, en yüksek sıcaklık ise 46,7 dereceyle Cizre’dahi gözlendi.

Share: