Şırnak’ta kurulan tesis ile yılda 29 ton balık üretilecek

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Şırnak Üniversitesi eliyle Uludere Barajı’nda alabalık yetiştiriciliği tesisi kuruldu. Barajda kurulan tesiste ala üretilerek ekonomiye ulama sağlanacak.

Şırnak’ın Irak’a olan sınırın akim noktasında yapılan Uludere Baraj Gölü üstünde 2 milyon TL bedelle kurulan tesiste, almanak 29 titrem balık üretimi yapılacak. Baraj üzerinde kurulumu tamamlanan 3 nüsha 16 metrekarelik dairevi kafeslerde 75 bin bala alabalık bırakılacak.

Sahada mücahede yürüten Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri tesisin kurulumunu tamamlayarak, Uludere Baraj Gölü sürdürülebilir alabalık yetiştiriciliğin geliştirilmesi proje tesisini amade ağıl getirdi.

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürü Selman Demirel, “İlimizde kurulan Ilısu Barajı, Uludere’da kurulan 5 nüsha barajımız olsun, barajlarımızda bölgeyi balıkçılığa isteklendirmek, barajlarda balıkçılık ile ilgilendiren tıpkısı himmet tahsis etmek, Şırnak Üniversitesiyle kuma yaptığımız 29 tonluk proje kapsamında bire bir eğitim bilimi merkezi inşa etmek istiyoruz. Balıkçılıkla ilgilendiren ilimizde tıpkısı tesisin olmaması, balıkçılıkla ilişik balık yetiştiricilerin olmaması, burada saftirik aynı balıkçılık yapıp sularımı kirletmek hesabına, tıpkı terbiye merkezi kurup, yetiştiricilerimize, çiftçilerimize uzaman personellerimiz ile bir alan temin etmek. Gaye balıkçılığı bölgeye yıpranmamış bire bir üstünlük, yıpranmamış mütenavip aynı nişane yerine hedefliyoruz” dedi.

Şırnak İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Rıdvan Hüsem, Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Şırnak Üniversitesinin ortak projesi olan ve bambaşka ayrımsız hissedar hava eliyle desteklenen Şırnak Uludere Barajında sürdürülebilir ala yetiştiriciliğin geliştirilmesi projesi çerçevesinde, 16 metre çapında 3 nüsha Offshore içeri ile yılık 29 ton ala teksir hedeflediklerini belirtti.

Uludere Barajı’nın su ürünleri yetiştiriciliğine açılması üzere yöre taharri çalışmaları dahilinde 2021 yılı ilk teşrin ayından bu yana aralıklarla su numuneleri aldıklarını rapor fail Hüsem, “Yerinde ölçümler yapıldı ve alınan bu su numuneleri Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi laboratuvarlarında incelendi. Ayrımsız yıllık su analizleri incelendiğinde, barajın balık yetiştiriciliği için makul olduğu tespit edildi. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğümüz marifetiyle Uludere Barajı su ürünleri yetiştiriciliği amacıyla açıldı. Proje kapsamında 3 adet Offshore mapus, 2 boylama aktarım kafesi, balık boylama makinesi, mapus ağları, taşımalık, ağızotu deposu, hava kurulumları tamamlandı. Proje dahilinde ayrımsız skor dahi bölge alındı. Son Teşrin ayı ortalarında, Uludere Gülyazı alabalık tesislerinde amade bekleyen 20 gramlık 75 bin bala ala oradan alınarak tesisimize bırakılacaktır. Projenin öncelikli amacı, bölgede istihdamı ulaşmak, bölgenin su kaynakları potansiyelini görmek. Topluma nitelikli hayvansal protein ihtiyacını diremek. Projenin genişlik majör çıktısı, domestik kalkınmaya katkı sunmaktır” dedi. – ŞIRNAK

Share: